Fotografie lubelskich sakralnych dzieł sztuki zagościły w Urzędzie Miasta Lublin. Do 28 kwietnia na parterze biurowca przy ul. Spokojnej 2 dostępna jest druga część wystawy "Od Narodzenia do Zmartwychwstania" inspirowana wydawanymi od 2009 r. kartami świątecznymi Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Wystawa prezentuje fotografie szesnastu mało znanych lub zapomnianych dzieł malarskich, grafik i rzeźb związanych z Lublinem, które zostały umieszczone na firmowych kartach z życzeniami LPEC. Pochodzą one z różnych okresów: od początków chrześcijaństwa, po koniec XX wieku. Fotografiom i reprodukcjom towarzyszą noty historyczne, opisujące przedstawiany obiekt. Życzenia na kartach inspirowane są wypowiedziami osób związanych z Lublinem - św. Jana Pawła II i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dwa razy do roku kilkaset kart z życzeniami trafia do przyjaciół i kontrahentów spółki w całej Polsce, przyczyniając się do poznania zabytków Lublina.
Autorem wydawnictwa i wystawy jest Piotr Krzysztof Kuty, zaś fotografie i reprodukcje wykonał Piotr Maciuk.
– Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. od 2009 roku z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy wydaje unikatowe firmowe karty z życzeniami, propagujące perły siedmiowiekowego dziedzictwa kulturowego Lublina. Na kartach prezentowane są mało znane szerszej publiczności lub zapomniane dzieła sztuki – czy to przez twórców, czy to przez obecność w przestrzeni miejskiej – związane z Lublinem. Tematycznie karty nawiązują do przeżywanego okresu liturgicznego, zaś reprodukcjom prezentowanym na nich towarzyszą zawsze noty historyczne, opisujące przedstawiany obiekt, okoliczności jego powstania, artystę go tworzącego, jak również jego otoczenie. Życzenia inspirowane są wypowiedziami Świętego Jana Pawła II – w latach 1954–1978 profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, honorowego obywatela Lublina; kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, w latach 1946–1949 biskupa lubelskiego; czy też myślami innych świętych i błogosławionych. Dwa razy do roku kilkaset kart z życzeniami trafia do przyjaciół i kontrahentów LPEC w całej Polsce, przyczyniając się do poznania i promowania zabytków Lublina - mówi Piotr Kuty, pomysłodawca całego projektu.