Majówka w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na niezapomnianą majówkę pełną atrakcji w swoich oddziałach. Majówka z Muzeum Nadwiślańskim to gwarancja inspirujących przeżyć i spotkań dla całych rodzin.

Od 1 do 3 maja 2025 r. na gości czeka fascynująca podróż do czasów wczesnośredniowiecznych Słowian w Grodzisku Żmijowiska, odkrywanie prehistorycznego świata na nowej wystawie skamieniałości w Muzeum Przyrodniczym, spotkanie z artystką tworzącą miniaturowy Kazimierz oraz warsztaty pisania ikon w Domu Kuncewiczów.

– Jak co roku, sezon turystyczny w Muzeum Nadwiślańskim zainaugurują Spotkania z Archeologią w Grodzisku Żmijowiska, uznawanym za jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. Pierwszego i trzeciego maja nasi pracownicy oprowadzą wszystkich zainteresowanych po rekonstrukcjach słowiańskiego grodu i osady. Podzielą się swoją wiedzą nie tylko o zespole osadniczym z IX-X wieku, ale także o kulturze materialnej Słowian, którzy we wczesnym średniowieczu zamieszkiwali tereny Kotliny Chodelskiej. To idealna propozycja na majówkę dla wszystkich, którzy chcą połączyć relaks na łonie natury z fascynującą podróżą w czasie – zaprasza Danuta Smaga, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

W ramach Spotkań z Archeologią zaplanowano m.in. ziołowe warsztaty z Kariną Rudzką, podczas których będzie można poznać właściwości ziół i stworzyć własne kadzidła w duchu tradycji słowiańskich. Zwyczajem Spotkań jest płonące cały czas ognisko, na którym będzie można upiec przyniesione ze sobą smakołyki oraz przy którym toczyć się będą ciekawe rozmowy oraz dyskusje z archeologami, muzealnikami i prelegentami.

W Muzeum Przyrodniczym na odwiedzających Kazimierz Dolny w majówkę czeka nowa wystawa „Echa kredowego życia”, na której zaprezentowano blisko 500 skamieniałości organizmów, które żyły na terenie dzisiejszej Polski w okresie kredy.

- Wystawa jest efektem współpracy naszego Muzeum oraz 11 osób pasjonujących się pozyskiwaniem i kolekcjonowaniem skamieniałości. Większość kolekcjonerów, którzy podjęli się wspólnego zorganizowania ekspozycji pokazującej różnorodność życia w morskich głębinach sprzed 66 milionów lat, jest zrzeszona w Krakowskim Stowarzyszeniu Paleontologicznym oraz w Oddziale Warszawskim Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. Eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji, starannie udokumentowanych i opracowanych przez miłośników tej dziedziny – ludzi z ogromną pasją i wiedzą – mówi Joanna Szkuat, kierownik Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Atrakcją wystawy, szczególnie dla najmłodszych, jest diorama, czyli model przedstawiający scenę z głębin morskich schyłku górnej kredy ze skamieniałymi odciskami, ośródkami i śladami organizmów takich jak: gąbki, koralowce, jeżowce, łodziki, amonity czy belemnity. Skamieniałości ukazane są na tle malarskiego przedstawienia największego morskiego gada tamtych czasów - mozazaura. Na wystawie można także wiele prawdziwych rzadkości: m.in. ząb mozazaura oraz wspaniale wypreparowane „heteromorfy” - rzadko występujące amonity, o nietypowym, spiralnie skręconym kształcie muszli.

2. maja o godz. 13.00 w Domu Kuncewiczów odbędzie się spotkanie z Katarzyną Senkowską, autorką makiet Kazimierza Dolnego – rynku, ul. Senatorskiej i Domu Kuncewiczów, prezentowanych w muzeum.

- Przyjaźń z Panią Katarzyną zawdzięczamy… mediom społecznościowym. To tu ponad 3 lata temu wypatrzyliśmy makietę kazimierskiego rynku, wykonaną przez Wrocławiankę, rodzinnie i uczuciowo związaną z Kazimierzem Dolnym. Najpierw we wnętrzach willi Pod Wiewiórką pojawiła się makieta rynku. W kolejnych latach Pani Katarzyna podarowała nam makiety kamieniczek z ulicy Senatorskiej oraz samej willi Pod Wiewiórką – mówi Monika Januszek-Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów.

W Domu Kuncewiczów odbędą się również warsztaty pisania ikon, poświęcone postaci Świętej Anny, patronki kazimierskiego kościoła przy ul. Lubelskiej. Pod okiem Anny Syty, ikonopisarki, historyczki sztuki i doświadczonej pedagożki, uczestnicy wykonają ikonę na desce w technice tempery żółtkowej ze złoceniami 24-karatowym złotem. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które miały już styczność z ikonopisem.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się TUTAJ.

« 1 »
DO POBRANIA: |