Z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej mieszkańcy Lublina będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach upamiętniających tamten dramatyczny czas.
Już 8 maja o godz. 18.30 odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Śródmieścia, poświęcony codziennemu życiu mieszkańców Lublina podczas okupacji niemieckiej. Podczas prawie 4-kilometrowej trasy uczestnicy poznają zarówno losy Polaków, jak i Żydów.
- Przewodnik wskaże miejsca związane z niemieckim terrorem - dawne siedziby urzędów okupacyjnych, punkty egzekucji i obszary szczególnie dotknięte wojennymi zniszczeniami. Spacer rozpocznie się na pl. Teatralnym, przy wejściu do Centrum Spotkania Kultur, a zakończy na pl. Zamkowym. Uczestnicy będą mijać po drodze m.in. dawną siedzibę Gestapo, okolice ul. Spokojnej i pl. Litewski - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku.
Organizatorzy podkreślają, że spacer przeznaczony jest dla osób powyżej 14. roku życia ze względu na trudną tematykę. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
To jednak nie koniec obchodów. Dzień później, 9 maja o godz. 18, w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się wykład pt. "Artysta jako świadek historii". - Poprowadzi go Aleksandra Skrabek, historyczka sztuki i kierowniczka Działów Wystaw i Wydawnictw muzeum. Tematem będzie twórczość Zinovia Tłkaczewa - artysty, który jako świadek wyzwolenia Majdanka w 1944 r. stworzył poruszające cykle rysunków ukazujące grozę obozu. Uczestnicy wykładu będą mogli zobaczyć oryginalne prace artysty i posłuchać refleksji na temat ich dokumentalnej i emocjonalnej wartości - dodaje A. Kowalczyk-Nowak.
II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o 23.01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Ostatecznie II wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 r., kiedy Japonia również podpisała akt kapitulacji.
Więcej informacji o wydarzeniach znajduje się na stronie internetowej muzeum - www.majdanek.eu.
(obraz) |