Muzeum Zamoyskich w Kozłówce po raz kolejny udowadnia, że historia może być pasjonująca i inspirująca. Instytucja otrzymała dofinansowanie w wysokości 69 tys. zł z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Edukacja kulturalna" na realizację projektu "Tableau vivant, czyli żywe obrazy z kozłowieckiego pałacu".
Chodzi głównie o przybliżenie młodzieży świata XIX-wiecznej arystokracji poprzez działania twórcze inspirowane dawną sztuką salonową. Uczestnicy rozpoczną swoją przygodę od zwiedzania pałacu w Kozłówce - jednej z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce, by następnie wybrać dzieła sztuki, które posłużą im jako inspiracja do stworzenia tzw. żywych obrazów (tableaux vivants). Są to inscenizowane sceny, w których uczestnicy - niczym żywe rzeźby - odwzorowują postacie i kompozycje znane z malarstwa i historii.
"W ramach projektu młodzież weźmie udział w warsztatach teatralnych i scenograficznych, a także odwiedzi Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, gdzie pozna kulisy pracy scenicznej - od tworzenia scenografii, przez kostiumy, aż po reżyserię. Na tej podstawie uczestnicy opracują własny scenariusz, przygotują stroje, rekwizyty i dekoracje, a finałem ich pracy będą dwa pokazy otwarte dla publiczności, zaplanowane na drugą połowę 2025 roku" - informuje Oliwia Kaczmarzewska, kierownik Działu Promocji i Marketingu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Projekt nie tylko poszerza wiedzę historyczną, ale również rozwija kreatywność, wrażliwość artystyczną oraz umiejętność współpracy w grupie. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe będzie przeprowadzenie działań, które w atrakcyjny sposób łączą teatr, edukację artystyczną i dziedzictwo kulturowe.
Muzeum mieści się w zabytkowym pałacu Zamoyskich, położonym w malowniczej miejscowości Kozłówka na Lubelszczyźnie. Rezydencja, zbudowana w połowie XVIII w. i przebudowana w stylu neobarokowym na przełomie XIX i XX w., zachowała autentyczne wnętrza arystokratyczne, pełne dzieł sztuki, mebli, porcelany i osobistych pamiątek rodziny Zamoyskich. Obiekt otacza rozległy park w stylu francuskim, a w skład muzeum wchodzą również m.in. Galeria Sztuki Socrealizmu oraz powozownia.
Muzeum od lat aktywnie prowadzi działalność edukacyjną i kulturalną, oferując warsztaty, wystawy czasowe i wydarzenia plenerowe. Projekt "Tableau vivant" doskonale wpisuje się w misję placówki, która łączy ochronę dziedzictwa z nowoczesnymi formami przekazu.
(obraz) |