Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w archidiecezji lubelskiej

Lubelski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
lublin.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji lubelskiej → Bóg dobry jak chleb

Bóg dobry jak chleb przejdź do galerii

W tym roku w Lublinie w strugach deszczu wierni szli za Jezusem w Najświętszym Sakramencie, dając świadectwo wiary. Głównym uroczystościom w katedrze przewodniczył abp Stanisław Budzik.

 
Centralna procesja Bożego Ciała w Lublinie. Agnieszka Gieroba /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy to stały element uroczystości Bożego Ciała. Mszy św. w lubelskiej katedrze przewodniczył abp Budzik, który w homilii przypomniał wydarzenia z 1987 r., kiedy Polskę odwiedził Jan Paweł II, uczestnicząc w drugim krajowym Kongresie Eucharystycznym. Z tej okazji powstał hymn "Panie dobry jak chleb". Wszedł on na stałe do naszego repertuaru kościelnego, można powiedzieć, że ten hymn jest stałą pamiątką tamtego wydarzenia.

- Melodią tej pieśni posłużyliśmy się, przygotowując hymn III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Jego refren kieruje nas w stronę Ducha Świętego, który jest źródłem nadziei, wiary i miłości. "Duchu Święty, Twa moc niechaj odnowi oblicze Kościoła, bo Tyś do wiary swój lud powołał". 23 września zgromadzimy się pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego na uroczyste zamknięcie synodu - mówił abp Stanisław.

Przywołał też wizytę Jana Pawła II w Lublinie. - Papież przekroczył progi katedry, modlił się przed obrazem Matki Bożej, a gdy wychodził, powiedział: "Niech Pan Bóg błogosławi parafii katedralnej, z którą wiąże mnie tyle wspomnień, lat modlitwy w czasie dojazdów na KUL. Ze wzruszeniem tu wracam, niech Bóg błogosławi nam wszystkim".

Zanim Jan Paweł II przybył do Lublina, w Warszawie sprawował Eucharystię otwierającą II Kongres Eucharystyczny, który odbywał się pod hasłem "Do końca ich umiłował". Słowa papieża wciąż są aktualne i potrzebne. Papież wołał: "Ziemio polska, zjednocz się przy Chrystusowej Eucharystii, gdzie krwawa ofiara Chrystusa wciąż się urzeczywistnia, niech ona oczyszcza naszą duszę z martwych uczynków. Tylko miłość do końca zdolna jest oczyszczać sumienie i przezwyciężać to, co należy do dziedzictwa grzechu. Musimy wyzwalać się z dziedzictwa grzechu, nienawiści i egoizmu. Eucharystia to sakrament miłości, sakrament, który tworzy wspólnotę. Musimy przezwyciężać widzenie świata, jakby Bóg nie istniał, jakby nie był miłością. Co to znaczy miłować aż do końca?" - pytał papież i mówił, że znaczy to, iż świat stworzony przez Boga z miłości nosi wezwanie do miłości Boga; to wezwanie jest wpisane w istotę świata, "jest warunkiem, by świat z chaosu stał się kosmosem" - przypomniał abp Stanisław.

Podkreślił też, że człowiek nie miłuje Boga, jeśli nie miłuje siostry i brata żyjących obok, pracujących w tym samym warsztacie pracy, mieszkających na tej samej ziemi ojczystej czy poza jej granicami. Wszyscy ludzie na ziemi są dziećmi jednego Ojca w niebie, a naszym zadaniem jest sprawić, by Kościół postrzegany był jako gościnny dom.

Po Eucharystii wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, które usytuowane były przy seminarium duchowym, przy kościele Nawrócenia św. Pawła, przy kościele Świętego Ducha i przy kościele św. Piotra.

« ‹ 1 › »
Za Jezusem

Foto Gość DODANE 19.06.2025

Za Jezusem

​Uroczystość Bożego Ciała gromadzi wierzących wpatrzonych w Eucharystię.  
Boże Ciało w lubelskiej katedrze

Foto Gość DODANE 19.06.2025

Boże Ciało w lubelskiej katedrze

​Najpierw Eucharystia na placu katedralnym, a po niej procesja zgromadziły wielu wiernych.  

ag

|

GOSC.PL

publikacja 19.06.2025 13:21

FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • BOŻE CIAŁO
  • LUBLIN

Polecane w subskrypcji

  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X