Po wielu miesiącach intensywnych prac zakończono remont jednego z najważniejszych pomników pamięci ofiar II wojny światowej - Mauzoleum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Od 1 lipca obiekt ponownie jest dostępny dla zwiedzających. Renowacja objęła szeroki zakres działań konserwatorskich i modernizacyjnych. - Prace dotyczyły m.in. wymiany pokrycia dachowego wraz ze szklanym świetlikiem, oczyszczenia i zabezpieczenia betonowej kopuły i fryzu, a także naprawy spękanych elementów misy i skarp. Odnowione zostały również instalacja elektryczna i oświetlenie, a całości dopełniła modernizacja otoczenia pomnika - od schodów i chodników po płyty placów wokół Mauzoleum - informuje Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.
Na czas remontu szczególną troską objęto znajdujące się wewnątrz obiektu prochy ofiar obozu KL Lublin, odkryte po jego likwidacji w 1944 roku. Zostały one odpowiednio zabezpieczone, by zachować ich integralność i godność miejsca pamięci.
- Mauzoleum, razem z Pomnikiem-Bramą oraz Drogą Hołdu i Pamięci, tworzy pomnik Walki i Męczeństwa - monumentalne założenie architektoniczne powstałe w 1969 r. według projektu Wiktora Tołkina i Janusza Dembka. Monumentalna forma Mauzoleum, przypominająca prasłowiańską urnę, wieńczy symboliczną drogę wzdłuż dawnych pól więźniarskich. Architektura całego kompleksu, utrzymana w surowym stylu brutalistycznym, odwołuje się do "Boskiej komedii" Dantego - Pomnik-Brama symbolizuje przejście ze świata żywych do świata umarłych - dodaje K. Stanek.
Na fryzie kopuły Mauzoleum widnieje poruszający cytat z wiersza Franciszka Fenikowskiego pt. Requiem: "Los nasz dla was przestrogą" - przesłanie, które wciąż wybrzmiewa z tą samą siłą. Koszt pierwszego w historii kompleksowego remontu Mauzoleum wyniósł prawie 8,4 mln zł. Inwestycję w całości sfinansowano z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(obraz) |