Koziołki opowiadają legendy Lublina

Ostatnie 4 figury dołączyły do Koziołkowego Szlaku Legend. Lesław, Czesio, Esterka i Lutek zamieszkali w uliczkach Starego Miasta i opowiadają mieszkankom i mieszkańcom oraz turystom kolejne miejskie legendy.

Dzięki Koziołkom mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Lublin mogą poznać historie o pojawieniu się cebularza w Lublinie, powstaniu nazwy miasta, dziejach zegarmistrza z Bramy Krakowskiej i ukazaniu się Michała Archanioła.

- Koziołek to niekwestionowany symbol Lublina, który dzięki brązowym figurkom w prosty i przystępny sposób przybliża historię naszego miasta. Szlak, zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego, zyskał sympatię zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych lublinian. To doskonały sposób nie tylko na poznanie historii i kultury naszej małej ojczyzny, ale także na poszerzenie oferty turystycznej Lublina - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

Koziołkowy Szlak Legend tworzy obecnie 11 rzeźb, które razem opowiadają o najważniejszych lubelskich podaniach. Lesław pojawił się na placu Po Farze i nawiązuje do legendy o ukazaniu się Michała Archanioła. Koziczka Esterka, zlokalizowana przy ul. Furmańskiej, opowiada historię pojawienia się cebularza w Lublinie. Czesio, stojący przy ul. Kowalskiej, tuż obok Zaułka Hartwigów, wprowadza w legendę o nazwie miasta. Z kolei Lutek, umieszczony na pl. Łokietka, przypomina o zegarmistrzu Lutowskim, który mieszkał w Bramie Krakowskiej. Obok każdej figurki umieszczono tabliczkę informacyjną z kodem QR prowadzącym do tekstu legendy.

Dotychczas w ramach Koziołkowego Szlaku Legend odsłonięto 7 koziołków: Felicję (ul. Jezuicka), Kryspina (ul. Królewska), Mikołaja (ul. Archidiakońska), Tereskę (ul. Złota), Jadzię (pl. Rybny), Jędrka (ul. Zamkowa) i Wiktorię (ul. Narutowicza). Dla ułatwienia lokalizacji wszystkich rzeźb przygotowano mapę - w wersji elektronicznej oraz papierowej (dostępną w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3). Dodatkowo na mieszkańców oraz turystów czeka gra miejska, która umożliwia nie tylko odkrycie wszystkich figurek, ale również innych wizerunków koziołka obecnych w przestrzeni miasta. Tematyka lubelskich legend oraz lokalizacje (dziesięć figurek na Starym Mieście i jedna w Śródmieściu) wynikają bezpośrednio z treści złożonego wniosku. Rzeźby stworzyli artyści wyłonieni w postępowaniu przetargowym. Więcej informacji na stronie: lublin.eu/koziolki.

« 1 »
DO POBRANIA: |