W sobotę 25 października 2025 roku, w Łęcznej odbędzie się wydarzenie, które otwiera nowy rozdział w sportowym życiu Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej - I Archidiecezjalne Mistrzostwa Ministrantów i Lektorów w Tenisie Stołowym.
To pierwsza taka inicjatywa skierowana do ministrantów i lektorów, której celem jest połączenie duchowej formacji z radością sportowej rywalizacji. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą Świętą w parafii pw. św. Barbary w Łęcznej, sprawowaną pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. To moment inauguracji, podczas którego duchowni, młodzież i opiekunowie wspólnie oddadzą dziękczynienie i zawierzą sportowe zmagania Bożej Opatrzności.
Po liturgii uczestnicy przeniosą się do sali sportowej w Szkole Podstawowej nr 4 im. św. Jana Pawła II w Łęcznej (ul. Jaśminowa 6), gdzie od około godziny 11:30 rozpoczną się pierwsze mecze. Plan zakłada, że finały i uroczyste zakończenie turnieju odbędą się w godzinach 17.00-18.00.
Zawody będą rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych: ministranci: roczniki 2013–2017; lektorzy młodsi: roczniki 2009–2012 oraz lektorzy starsi: roczniki 2004–2008.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października 2025 r. drogą mailową - wystarczy podać imię i nazwisko zawodnika, rok urodzenia oraz parafię, z której pochodzi. Co do wymagań: każdy uczestnik powinien posiadać aktualną legitymację ministranta lub lektora (lub potwierdzenie ze strony proboszcza), a także zabrać własną rakietkę do tenisa stołowego.
Organizatorzy tego przedsięwzięcia to Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej, które od lat angażuje się w rozwój wspólnot ministrantów i lektorów, nie tylko przez posługę liturgiczną, ale także przez inicjatywy sportowe i integracyjne.
- Wydarzenie, które jest przed nami, to są pierwsze mistrzostwa archidiecezji dla ministrantów i lektorów tenisa stołowego. Myślę, że to jest taka forma reaktywacji też tego sportu, tenisa stołowego. Stawiamy na integrację, na wspólnotowość oraz rozwój sportowy, aby szlifować charakter i osobowość młodego człowieka. Ministranci lektorzy naprawdę są bardzo zaangażowani, to ich też jednoczy. Sport uczy pracy w grupie i zdrowego współzawodnictwa - mówi ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów.
Takie podejście doskonale wpisuje się w to, co LSO promuje tak czy inaczej: formacja nie ogranicza się jedynie do liturgii, ale rozciąga się na kształtowanie wartości, charakteru i zdolności społecznych. Ten turniej, jako pierwszy tego rodzaju w archidiecezji, ma szansę stać się stałym elementem życia LSO, stwarzając przestrzeń, w której młodzi ministranci i lektorzy mogą spotykać się nie tylko na modlitwie i posłudze, ale także w duchu zdrowej rywalizacji i wzajemnego wsparcia.
- Warto zauważyć, że choć w archidiecezji lubelskiej dotychczas sport LSO był kojarzony głównie z halową piłką nożną, to właśnie z tym sportem już wielokrotnie organizowano mistrzostwa diecezjalne. W zeszłych latach w ramach Mistrzostw LSO rozegrano turnieje piłkarskie, w których brało udział ponad 600 zawodników. Zwycięzcy tych rozgrywek nieraz reprezentowali archidiecezję na arenie krajowej - dodaje ks. Grzesiak.
Nowy turniej tenisa stołowego daje możliwość poszerzenia palety sportowych wyzwań i może zachęcić tych, którzy niekoniecznie angażowali się dotąd w sport zespołowy, by spróbowali innej dyscypliny: indywidualnej, z szybkim tempem i wymogiem koncentracji. Dla młodych osób uczestnictwo w takim przedsięwzięciu może przynieść wiele wartości: kształtowanie dyscypliny, ducha fair play, radzenie sobie ze stresem, a także budowanie trwałych relacji z rówieśnikami z różnych parafii. Zaplanowane na 25 października mistrzostwa to nie tylko turniej sportowy, lecz znak, że wspólnota LSO nie boi się nowych inicjatyw, chce wychodzić naprzeciw młodym ludziom w różnych obszarach życia, także poprzez sport.
Organizatorzy zapraszają wszystkich ministrantów i lektorów do udziału - zarówno tych, którzy już mieli styczność z tenisem stołowym, jak i tych, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego. To doskonała okazja, by połączyć pasję, duchowość i wspólnotę.
(obraz) |