Na wzór Chrystusa - służba i pokora

Msza Krzyżma Świętego, która symbolicznie zakończy okres Wielkiego Postu, zgromadzi kapłanów z całej archidiecezji lubelskiej na wspólnej modlitwie i odnowieniu ich święceń kapłańskich.

Relacja między powszechnym kapłaństwem wiernych a kapłaństwem urzędowym stanowi jedno z kluczowych zagadnień teologii Kościoła. Jak podkreśla bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, oba te wymiary nie tylko się nie wykluczają, lecz wzajemnie uzupełniają, ukazując pełnię misji wspólnoty chrześcijańskiej. Wszyscy ochrzczeni i bierzmowani uczestniczą bowiem w kapłaństwie powszechnym, które realizuje się w codziennym świadectwie wiary, natomiast kapłaństwo ministerialne posiada charakter służebny i sakramentalny.

Istotą kapłaństwa urzędowego nie jest władza rozumiana w sposób świecki, lecz głęboka postawa służby. Wyraża się ona przede wszystkim w gotowości do towarzyszenia człowiekowi w jego cierpieniu i potrzebie. Biskup Bab wskazuje na ewangeliczny gest Chrystusa, który umył nogi swoim uczniom, jako najpełniejszy obraz tej postawy:

- Przypomina nam to fakt, że wszyscy wierni, ochrzczeni i bierzmowani także uczestniczą w kapłaństwie powszechnym. A my przez namaszczenie naszych rąk olejem w sakramencie kapłaństwa, w kapłaństwie ministerialnym, służebnym, bo mamy służyć, pochylać się nad tymi, którzy cierpią, tak jak Chrystus się pochylił nad apostołami, aby umyć im nogi - mówi bp Bab.

Szczególnym momentem ukazującym tę duchową rzeczywistość jest Msza Krzyżma Świętego, sprawowana w Wielki Czwartek przed południem we wszystkich katedrach świata. Podczas tej liturgii kapłani gromadzą się wokół swojego biskupa, aby wyrazić wdzięczność za dar kapłaństwa oraz odnowić swoje przyrzeczenia. To wydarzenie ma wymiar zarówno wspólnotowy, jak i głęboko symboliczny. Nazwa liturgii odnosi się bezpośrednio do poświęcenia oleju krzyżma, który odgrywa kluczową rolę w udzielaniu sakramentów.

- Zgromadzeni wtedy przy swoim biskupie duchowni dziękują za uczestnictwo w tej kapłańskiej władzy, która jest niezasłużona i która jest na pewno wielką łaską. Odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie, a sama nazwa tej liturgii, Msza Święta Krzyżma, bierze się stąd, że podczas tej Mszy Świętej poświęca się olej krzyżma - dodaje bp Bab.

W refleksji hierarchy szczególne miejsce zajmuje także podkreślenie nadprzyrodzonego charakteru Kościoła i jego sakramentów. Nie są one bowiem wytworem ludzkiej działalności, lecz darem pochodzącym od Boga, przekazywanym nieprzerwanie od czasów apostolskich. Obrzęd poświęcenia olejów stanowi widzialny znak tej ciągłości oraz jedności z pierwotnym źródłem łaski.
- Ani kapłaństwo, ani Eucharystia, ani Kościół nie są rzeczywistościami, które sobie ludzie stworzyli czy wymyślili. Są od Boga podarowane. Ten dar (…) przypomina nam konieczność poświęcenia oleju, który stanowi taką łączność z tymi pierwszymi, którzy od Chrystusa otrzymali ten dar i przekazują go kolejnym pokoleniom - podkreśla biskup.

Msza Krzyżma nie tylko gromadzi duchowieństwo wokół biskupa, lecz także przypomina całemu Kościołowi o istocie powołania: służbie, pokorze i wiernym przekazywaniu daru, który ma swoje źródło w samym Bogu. Msza Krzyżma w archidiecezji lubelskiej w Wielki Czwartek będzie sprawowana w archikatedrze lubelskiej o godz. 10. Mszy będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. 

« 1 »
DO POBRANIA: |