Odpust Matki Bożej Łaskawej

Wierni kościoła Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie przeżywali odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej. Jej obraz znajduje się w prawej nawie świątyni. Na wspólna modlitwę przybyli parafianie i mieszkańcy miasta.

Uroczysta suma odpustowa w kościele Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie ku czci Matki Bożej Łaskawej była okazją do modlitwy, uzyskania odpustu, ale też kolejny raz zasłuchania się i zapatrzenia na Matkę Jezusa.

- Dzisiaj wpatrujemy się w Matkę Bożą Łaskawą, która przychodzi do nas ze szczególnymi łaskami, płaszczem macierzyńskiej miłości. Chce, jak każda matka, przytulić swoje dzieci. W ten odpust parafialny uświadamiamy sobie, że przez Maryję idziemy do Jezusa. Wskazuje Ona na swojego Syna - przypomniał ks. Jacek Lewicki, proboszcz parafii.

Głównym celebransem sumy odpustowej i kaznodzieją był ks. dr hab. Antoni Nadbrzeżny, prof. KUL. Współkoncelebrowali z nim ks. dziekan kan. Wojciech Jaroszyński, ks. Józef Piłat i ks. proboszcz Jacek Lewicki.

Kaznodzieja przypominał postawę Maryi, wskazywał na Jej przykład i zachęcał do naśladowania.

- Postawa Matki Bożej różni się od postawy niektórych tego świata, gdzie jest wiele fałszu, hałasu, pustych słów. Maryja zachowuje święte milczenie. Milczenie, które tworzy przestrzeń, by usłyszeć słowo prawdy płynące od Zbawiciela. Maryja jest wielkim darem Chrystusa dla Kościoła. Dziś wspominamy Ją, jak Matkę Bożą Łaskawą. Obrazów przedstawiających Matkę Bożą Łaskawą w wielu świątyniach jest dużo. Mamy ten przywilej, że tutaj w kościele znajduje się w bocznym ołtarzu Jej wizerunek. Na tym obrazie Maryja w rękach trzyma złamane strzały. Są one symbolem niebezpieczeństw, jakie mogą zaszkodzić naszemu ciału, życiu, ale też naszym duszom. Dzisiaj Maryja pragnie nam powiedzieć, że moc łaski Bożej, miłości i miłosierdzia Bożego jest większa niż wszystkie niebezpieczeństwa tego świata. Dziś przestrzega nas przed dwoma niebezpieczeństwami, przed agresją, złością, nienawiścią i wojny, która niszczy wszystko. Potrzeba nam dzisiaj pokoju, modlimy się o niego. Wiara przypomina nam, że źródłem pokoju jest Jezus Chrystus. Matka Boża Łaskawa wskazuje nam na Jezusa, Księcia Pokoju. Drugie niebezpieczeństwo, na które wskazuje Matka Boża to ateizm, negacja Boga, pogarda Boga, odrzucenie. Maryja zachęca nas, byśmy nie byli obojętni, pielęgnowali płomień wiary. Ona potrafiła współpracować z łaską Bożą i słuchać Jezusa, wyjaśniał kaznodzieja.

Zabytkowa świątynia oprócz obrazu Matki Bożej Łaskawej szczyci się późnobarokową rzeźbą, przedstawiającą Matkę Bożą Łaskawą z 1753 roku ustawioną przed przed frontem kościoła - na terenie dawnego cmentarza przykościelnego. Wykonana została z wapienia typu zlepieniec i umieszczona na murowanym, otynkowanym postumencie o wysokości około 12 m. Fundatorką figury Matki Bożej Łaskawej była Marianna z Radzimińskich Wolska, właścicielka majątku Uher, podsędkowa chełmska. 

« 1 »