Europejski Dzień Prawnika w Lublinie

ks. Rafał Pastwa

publikacja 24.10.2017 11:22

Tego dnia prawnicy spotkają się z młodzieżą szkolną w Lublinie, Chełmie, Zamościu, Biłgoraju i Świdniku. W wydarzenie włącza się Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie.

Europejski Dzień Prawnika w Lublinie Mecenas Andrzej Chadaj mówi, iż sam kiedyś usłyszał od swojego patrona zasadę, którą uważa za kluczową - stąd dzisiaj powtarza ją innym. - "Poznaj sprawę!". Na zdjęciu adwokaci, którzy złożyli w tym roku uroczyste ślubowanie ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Od kilku lat przedstawiciele zawodów prawniczych aktywnie włączają się w obchody Europejskiego Dnia Prawnika poprzez bezpośrednie spotkania radców prawnych, adwokatów i aplikantów adwokackich z młodzieżą szkolną.

W III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie w tym roku spotka się z młodzieżą mecenas Andrzej Chadaj. Będzie to spotkanie z klasą o profilu humanistycznym i prawniczym. – Sam jestem ciekaw wiedzy uczniów klasy prawniczej. Jestem otwarty na wszelkie pytania, zamierzam prowadzić dialog, mam nadzieję, że moje doświadczenie i wiedza będą przydatne – tłumaczy adwokat.

Europejski Dzień Prawnika w Lublinie   W III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie w tym roku spotka się z młodzieżą mecenas Andrzej Chadaj ks. Rafał Pastwa /Foto Gość W świecie coraz węższych specjalizacji potrzeba sięgania do zasad uniwersalnych, mogących wpływać na porządek i solidarność w obrębie społeczeństw. Mecenas A. Chadaj mówi, iż sam kiedyś usłyszał od swojego patrona zasadę, którą uważa za kluczową – stąd dzisiaj powtarza ją innym. – „Poznaj sprawę!”. Trzeba mieć wiedzę zanim się weźmiemy za działanie. Nie wolno siadać do rozmowy jeśli nie pozna się gruntownie sprawy, komentarzy. To wiąże się również z gotowością do cierpliwości, wysłuchania i poznania stanowiska drugiej strony – podkreśla.

Europejski Dzień Prawnika przypada 25 października. To moment, w którym świętuje się zasady praworządności oraz rolę, jaką zawody prawnicze pełnią w obronie tej zasady. Obchody służą podkreśleniu wspólnych wszystkim prawnikom wartości i ich wkładu w system wymiaru sprawiedliwości. Każdego roku wybierany jest temat przewodni EDP, mający zilustrować aktualne problemy lub wyzwania dla profesji, rządów prawa i ochrony praw człowieka. Tegorocznym tematem jest rola nowych technologii w świadczeniu pomocy prawnej – „Ewoluujący prawnicy: jak cyfrowa transformacja może wzbogacić związek między obywatelem a prawnikiem”.

– Cyfrowa transformacja ma swoje pozytywne i negatywne strony, o tym też zamierzam rozmawiać z uczniami. Plusem komunikacji elektronicznej jest dostęp do informacji, ułatwienie kontaktu obywateli z prawnikiem, możliwość uzyskania porady prawnej on-line – mówi mecenas Chadaj. Podkreśla przy tym, że nie wolno zapominać o istnieniu zagrożeń w tej materii, które dotykają przestrzeni poufności, danych czy tajemnicy przedsiębiorstw. – Trzeba mówić młodzieży o ostrożności – dodaje.

Adwokat spodziewa się, że uczniowie III LO im. Unii Lubelskiej będą pytać o drogę dojścia do zawodów prawniczych, o aplikacje radcowskie i adwokackie. Spodziewa się pytań o obecne zmiany w sądownictwie i weta prezydenta oraz możliwości rozstrzygnięć.

Mecenas Chadaj zauważa istnienie wyraźniej tendencji do zawężania działania poszczególnych kancelarii. Wpisuje się to w klimat kulturowy – prowadzący do zawężania specjalizacji. Dotyczy to zwłaszcza rynków wyspecjalizowanych. Widzi także zjawisko separatyzmu społecznego – nie zawsze istnieje bowiem odpowiednie zainteresowanie innymi, a człowiek koncentruje się wyłącznie na swoich sprawach. Stąd jak najbardziej gotowość do rozmowy, poznawania sprawy i zdolność do słuchania innych może być dzisiaj wartością kluczową.

W tym roku 25 października obchodzony będzie dodatkowo Europejski Dzień Sprawiedliwości, mający na celu przybliżenie wymiaru sprawiedliwości obywatelom, informowanie ich o prawach oraz promowanie pracy Rady Europy i Komisji Europejskiej w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj także: