Nowy numer 27/2020 Archiwum
 • PTaraski
  17.05.2018 12:41
  Czemu rabin siedzi koło przewodniczącego KEP w czasie prezentacji "Biblii Aramejskiej"?

  Przecież istotą judaizmu jest odrzucenie Jezusa Chrystusa.

  Dla przypomnienia, Jezus Chrystus jest Wcielonym Słowem Bożym, a więc żydzi odrzucają Słowo Boże, przede wszystkim Ewangelię, a przez to odrzucają Samego Boga. Jak pisze św. Jan w swoim pierwszym liście (r. 2,2):

  > Ten właśnie jest Antychrystem, który nie uznaje Ojca i Syna.
  > Każdy, kto nie uznaje Syna, nie ma tez i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma
  i Ojca.

  Trudne i bardzo niewygodne są słowa Pana Jezusa, ale to one dają życie wieczne (2 J 0, 9):

  > Kto trwa w nauce [Chrystusa], ten ma i Ojca, i Syna.
  doceń 2
 • wujek_Olek
  17.05.2018 15:09
  wujek_Olek
  Dobry pomysł, ST jest integralną częścią Chrześcijaństwa, życzę powodzenia! Chrześcijaństwo z początku było odłamem Judaizmu, Jezus argumentował rabinicznie, NT da sie lepiej i głębiej zrozumieć, poznając tradycję żydowską. Polecam na dodatek teksty z Qumranu, 1. wieku przed Chr., mają one ogromną spójność z Ewangeliami 1. wieku po Chr. "Ojcze nasz" (awinu sze-ba-szamaim) np. nie zawiera nic sprzecznego z Judaizmem. A kto wśród współczesnych chrześcijan wie, do czego nawiązuje "dzięki Tobie składając"?
  doceń 0
 • PTaraski
  17.05.2018 15:49
  "Wujek-Olek
  doceń 0
 • PTaraski
  17.05.2018 15:56
  @Wujek-Olek
  >Chrześcijaństwo z początku było odłamem Judaizmu, Jezus argumentował rabinicznie, NT da sie lepiej i głębiej zrozumieć, poznając tradycję żydowską

  Trzeba mieć pewne minimum wiedzy, żeby się wypowiadać, na tematy religijne także, a może przede wszystkim.
  Judaizm ukształtował się 200 lat PO powstaniu chrześcijaństwa i w opozycji DO chrześcijaństwa, a więc jest religią młodszą. To po pierwsze. Po drugie, judaizm jest zerwaniem z religią mojżeszową i opiera się na talmudzie, a nie na ST. Żydzi uznają ST tylko częściowo i to poniekąd ze względu na krytykę ze strony chrześcijan.

  Znakiem zerwania ze strony judaizmu, ale i wolą Bożą, jest także brak kapłaństwa, brak ofiary i brak świątyni, to też trzeba wiedzieć. Za to religia posiada i kapłaństwo w osobie Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz jego zastępców, Ofiarę również Jezusa Chrystusa, oraz Świątynię, którą jest Chrystus i wszystkie kościoły.
  • wujek_Olek
   17.05.2018 16:55
   wujek_Olek
   Są różne perspektywy. Z mojej to zapis ustnego przekazania Tory (Talmud) w mniej więcej tym samym czasie jak Ewangelie był konsekwencją utraty Świątyni, centrum kultu. Zapis rabinicznych tradycji sięga czasów długo przed Chrystusem. Ustna Tora (Talmud) powołuje sie przede wszystkim na ST (mide orajta), ale i na nauki wcześniejszych generacji rabinów (mide rabanan). "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego" to już nauka rabi Hillela, wiek przed Chrystusem, uwidoczniona na menorze przed Knesset w postaci stojącej na jednej nodze … Wiedzę radzę zawsze lepiej czerpać ze źródeł, a nie np. od pana Konecznego o Talmudzie …
   doceń 0
 • Kopyrda
  17.05.2018 16:13
  Panie Ptaraski:
  doceń 0
 • Kopyrda
  17.05.2018 16:16
  Panie Ptaraski: Sprawa jet rzeczywiscie podejrzana. N.p. Dlaczego arcybiskup Gadecki tez nosi jarmulke? I dlaczego to jest Biblia Aramejska, tzn. tekst w jezyku semickim? A tym jezykiem poslugiwal sie Jezus. Odkryl Pan bardzo podejrzana sprawe. Gratuluje.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama