Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w archidiecezji lubelskiej

Lubelski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
lublin.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji lubelskiej → Od rzeźbiarstwa po gastronomię

Od rzeźbiarstwa po gastronomię przejdź do galerii

Miał być jarmark staroci, ale okazało się, że większe zapotrzebowanie jest na to, by oglądać cudze umiejętności. Co miesiąc we wsi oddalonej o 20 km od Lublina, artyści z Lubelszczyzny prezentują swoje dokonania i opowiadają o swojej pracy.

Pod okiem profesjonalnego artysty można chwycić bakcyla rzeźbiarskiego  
Pod okiem profesjonalnego artysty można chwycić bakcyla rzeźbiarskiego
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Dąbrówka jest niewielką miejscowością otoczoną lasami Kozłowieckimi. Znajduje się na trasie między Krasieninem a Kozłówką. Każdy kto trafi tu przypadkiem albo przybędzie z zamiarem odpoczynku od zgiełku miasta, na długo pozostanie pod urokiem stojącego w centrum wsi sklepu - galerii, skansenu z dawno zapomnianymi sprzętami rolniczymi czy zwierzyńca z czterorożnym baranem. 

Od jakiegoś czasu właśnie do tej niewielkiej miejscowości zaglądają artyści z różnych zakątków Lubelszczyzny, którzy chcą pokazać czym się na co dzień zajmują, ale także zachęcić zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców naszego regionu, do spróbowania swoich sił w konkretnych dziedzinach sztuki. 

Spod ręki pana Marka Romanowskiego, rzeźbiarza z Chodla wychodzą ludzkie twarze, rzeźby zwierząt, świątki. Najbardziej lubi pracować na zewnątrz przy dziennym świetle. Od czasu do czasu odwiedzają go uczniowie z okolicznych szkół, by podpatrzeć jak sprawnie włada dłutem. W Dąbrówce, każdy może skorzystać z bezpłatnych lekcji, które oferuje zwiedzającym i samodzielnie w lipowym, już przygotowanym odpowiednio drewnie, spróbować wyrzeźbić na przykład konia. 

Kamila Piskorz absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie, autorka słynnej już gwiazdy otwierającej co roku lubelski Orszak Trzech Króli, w Dąbrówce, ale także na Lubartowskiej 77 w Lublinie, uczy dzieci sztuki rysunku. - Chodzi o to, by je otworzyć na sztukę, na kolory i faktury - wyjaśnia. - Nikt nie musi zostać malarzem, ale obcowanie z malarstwem i kolorami to fajna zabawa - zauważa. 

Elżbieta i Marek Barszcz z Niemiec prezentują swe wyroby ze szkła witrażowego. - Każdy u nas może spróbować sam zrobić małego aniołka - wyjaśniają twórcy. - Zapotrzebowanie wbrew pozorom na takie warsztaty jest bardzo duże, bo ludzie potrzebują wyciszenia - podkreślają

- Chcemy do Dąbrówki zapraszać ludzi, którzy mają coś fajnego do pokazania i mogą o tym opowiedzieć - mówi pomysłodawca jarmarku talentów Robert Niedziałek. - Chodzi o to, by można było porozmawiać z ciekawymi ludźmi, czegoś nowego się dowiedzieć, by dzieci mogły spędzić czas na świeżym powietrzu - przekonuje. - Zapraszamy rzeźbiarzy, malarzy, muzyków, ale wiejska gospodyni, której grochówki można u nas spróbować, też jest niezwykłą artystką, bo jej zupą wszyscy się tu zajadają. 

Dąbrówka dzięki wspólnej inicjatywie mieszkańców, stała się miejscowością, do której przybywają turyści. W ciągu krótkiego czasu powstały tu gospodarstwa edukacyjne a spożywczy wiejski sklep, zamienił się w atrakcję turystyczna z galerią, placem zabaw oraz miejscem na ognisko i grilla.  - Już tak spokojnie jak kiedyś to u nas nie jest - śmieje się pan Krzysztof mieszkaniec wsi. - Ale w końcu coś się tu dzieje, ludzie przyjeżdżają, żeby łowić ryby, zbierać grzyby, pojeździć konno, postrzelać z łuku, ale także właśnie na takie imprezy jak ta. 

 

« ‹ 1 › »
Jarmark talentów w Dąbrówce

WIARA.PL DODANE 02.05.2016

Jarmark talentów w Dąbrówce

Artyści z Lubelszczyzny zjeżdżają się do Dąbrówki w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Zdjęcia: Justyna Jarosińska /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

jj

|

GOSC.PL

publikacja 02.05.2016 16:54

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ARTYŚCI
  • DĄBRÓWKA
  • JARMARK TALENTÓW
  • ROBERT NIEDZIAŁEK

Polecane w subskrypcji

  • Miejsce klęski bolszewików. Fotoreportaż z nowoczesnego Muzeum Bitwy Warszawskiej
    • Polska
    • Przemysław Kucharczak
    Miejsce klęski bolszewików. Fotoreportaż z nowoczesnego Muzeum Bitwy Warszawskiej
  • Samorządowe „tak” dla katechezy
    • Kościół
    • Jan Głąbiński
    Samorządowe „tak” dla katechezy
  • Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
  • Krzyż – narzędzie zbawienia, a nie udręczenia
    • Podwyższenie Krzyża Świętego
    • Franciszek Kucharczak
    Krzyż – narzędzie zbawienia, a nie udręczenia
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X