Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w archidiecezji lubelskiej

Lubelski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
lublin.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji lubelskiej → 250 dzieł 140 znanych artystów na lubelskim zamku

250 dzieł 140 znanych artystów na lubelskim zamku przejdź do galerii

Po raz pierwszy w Polsce na lubelskim zamku odsłonięta została kolekcja malarska gromadzona przez pół wieku przez Tadeusza Mysłowskiego - 250 dzieł prawie 140 artystów, a wśród nich między innymi Picasso, Dalí, Warhol, LeWitt, Martin, Duchamp, Mondrian, Mandelbrot, Opałka, Nowosielski, Wójtowicz, Stażewski, Lebenstein, Wejman.

Otwarcie wystawy zgromadziło na zamku tłumy miłośników sztuki  
Otwarcie wystawy zgromadziło na zamku tłumy miłośników sztuki
jl

- To nie tylko zwykła wystawa, to spotkanie z przyjaciółmi - tak zaczęła spotkanie Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Za hojny dar dla miasta Lublin Tadeuszowi Mysłowskiemu i jego żonie Irenie dziękowali m.in. prezydent miasta Krzysztof Żuk i marszałek województwa Krzysztof Grabczuk, którzy wręczyli im nagrody, medale i kwiaty.

- Tacy artyści pokazują, że kultura i sztuka jest czymś, w co naprawdę warto inwestować - mówił prezydent. Nawiązał też do tegorocznych obchodów 700-lecia Lublina. - Kultura powinna łączyć, jest czymś ponad polityką - dodał marszałek Grabczuk, a dyrektor muzeum zapewniała, że kolekcja T. Mysłowskiego jest w dobrym miejscu. - Obiecujemy, że zrobimy, co w naszej mocy, by jak najlepiej zająć się tymi obrazami. - mówiła.

Sam T. Mysłowski był bardzo poruszony serdecznym przyjęciem, wielokrotnie ciepło dziękował swojej muzie - żonie Irenie - za to, że była z nim od samego początku i przyleciała z Nowego Jorku specjalnie na piątkowe otwarcie, by być z nim w tym ważnym dniu. - Lublin jest takim niezwykłym miejscem, gdzie na metr kwadratowy przypada więcej intelektualistów i artystów niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie - mówił.

Nowa wystawa została przygotowana we współpracy i konsultacji z samym T. Mysłowskim. Będzie ona dostępna dla zwiedzających od 18 marca do 3 maja. Na miejscu można kupić także związany z nią katalog.

Zbiór składa się głównie z dzieł współczesnej grafiki polskiej, rysunków, plakatów, fotografii oraz obiektów lokujących się w nurcie działań interdyscyplinarnych. Dla artysty wychowanego w atmosferze kultu wartości warsztatowych krakowskiej ASP, który pośród innych dyscyplin sztuki sam również uprawia grafikę, medium graficzne jest elementarnym sposobem wyrażania myśli, pierwotnym rodzajem pisma posługującym się znakami uniwersalnymi - linią i punktem. T. Mysłowski kolekcję budował równolegle do własnego dyskursu o sztuce, przekonany, "że nie rodzi się ona z pustki, tylko jest świadomą kontynuacją historyczną".

« ‹ 1 › »
Otwarcie wystawy na lubelskim zamku

WIARA.PL DODANE 19.03.2017 AKTUALIZACJA 19.03.2017

Otwarcie wystawy na lubelskim zamku

Po raz pierwszy w Polsce odsłonięta została kolekcja malarska, gromadzona przez pół wieku przez Tadeusza Mysłowskiego.  
oceń artykuł Pobieranie..

jl

|

GOSC.PL

publikacja 19.03.2017 11:37

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • MALARSTWO
  • SZTUKA
  • TADEUSZ MYSŁOWSKI
  • ZAMEK LUBELSKI

Polecane w subskrypcji

  • „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
  • Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
  • Ks. Piotr Kieniewicz: Milczenie też jest językiem. Wymaga jednak domknięcia słowem, bo bez dialogu nie ma relacji
    • Rozmowa
    • Kamil Gąszowski
    Ks. Piotr Kieniewicz: Milczenie też jest językiem. Wymaga jednak domknięcia słowem, bo bez dialogu nie ma relacji
  • Rodzina w pułapce medialnego kłamstwa
    • Polska
    • Konstanty Pilawa
    Rodzina w pułapce medialnego kłamstwa
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X