Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Niezwykłe święto nauki w Lublinie. Wśród dodatkowych atrakcji darmowe maskotki i pokaz fontann

17. Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 18 września pod hasłem "Nauka bez granic. Enjoy science!". Zarezerwowanych jest już 26 tys. miejsc!

Gospodarzem wydarzenia jest w tym roku UMCS. Jak podkreśla prof. Radosław Dobrowolski, rektor tej uczelni, Lubelski Festiwal Nauki to jedno z największych wydarzeń w regionie popularyzujących naukę i  badania naukowe. - Biorąc pod uwagę frekwencję, która rokrocznie towarzyszy temu wydarzeniu, plasujemy się także w czołówce promocji nauki w kraju. Musimy pamiętać o tym, że za sprawą takich wydarzeń jak Lubelski Festiwal Nauki budujemy akademicki Lublin. Idea przyświecająca wydarzeniu pokazuje również, jak duży potencjał naukowo-badawczy mają nasze lubelskie uczelnie. Myślę, że ta droga popularyzacji nauki stanowi więc niezwykle ważną składową konsolidowania działań w sferze naukowo-badawczej - precyzuje prof. Dobrowolski.

W tym roku zaplanowano realizację przełomowego w historii Festiwalu programu, na który składają się m.in. Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym, projekty indywidualne poszczególnych uczelni oraz innych instytucji promujące naukę i badania naukowe, wiele spotkań z popularyzatorami nauki i wydarzenia kulturalno-artystyczne, międzynarodowe sympozjum naukowe oraz konkursy dla dzieci, studentów i osób dorosłych. Rozpoczęcie festiwalu odbędzie się w sobotę, 18 września, w sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Również 18 września o godz. 21.00 na Placu Litewskim odbędzie się premiera wyjątkowego pokazu fontann „Symfonia nauki”, według scenariusza Łukasza Witt-Michałowskiego. Z kolei w trakcie Pikniku Naukowego przed CSK w niedzielę 19 września, uczestnicy będą mieli okazję otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję koziołka LFN - do rozdania będzie ok. tysiąc maskotek.

Podczas festiwalu odbędą się również cztery spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki. Rejestracja na te wydarzenia rozpoczyna się 17 września na stronie internetowej wydarzenia. Wśród gości znajdą się m.in.: prof. Robert Huber, biochemik i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, a także wybitny polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Lubelski Festiwal to przede wszystkim projekty popularyzujące naukę. – Aktualnie w bazie festiwalowej mamy zarejestrowanych 1340 projektów. O skali przedsięwzięcia może też świadczyć fakt, że festiwal będzie się odbywał w 383 salach wykładowych w stu różnych obiektach, a w przygotowanie ich zaangażowanych jest ponad 1.5 tys. osób. Na chwile obecną mamy zarezerwowanych niemal 26 tys. miejsc. Jestem przekonany, że w tym roku przekroczymy 30 tys. potwierdzonych rezerwacji – podkreśla dr Andrzej Zykubek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną XVII Lubelski Festiwal Nauki ma formę hybrydową. Część projektów została przygotowana w formie online lub w wydaniu stacjonarnym. - Co istotne, wszystkie projekty będą rejestrowane: żeby wziąć w nich udział należy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej festiwalu. Jest to wymóg współczesnych czasów związany z bezpieczeństwem i sytuacją pandemiczną. Dzięki temu możemy kontrolować liczbę uczestników biorących udział w wydarzeniu i mieć z nimi kontakt. Bezpieczeństwo uczestników LFN stanowi dla nas priorytet - podkreśla dr Zykubek.

Lubelski Festiwal Nauki jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie i w sąsiadujących regionach, a ze względu na liczbę uczestników znajduje się w pierwszej trójce największych festiwali nauki w Polsce. Głównym celem LFN jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Wydarzenie organizowane jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. Każdego roku w organizację LFN włączają się inne instytucje naukowo-badawcze i publiczne z województw lubelskiego i podkarpackiego. Wydarzenie uzyskało dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” i modułu „Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministra Edukacji i Nauki w kwocie 591 250 zł. Cała wartość projektu opiewa na kwotę 721 250 zł.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy