Nowy numer 13/2024 Archiwum

Cudzoziemcy w Lublinie

Według różnych szacunków na terenie Lubelszczyzny jest obecnie od kilku do kilkunastu tysięcy cudzoziemców. I będzie ich przybywać.

Wyzwanie, przed jakim stoją obecnie kraje europejskie w kontekście wzrastającego napływu cudzoziemców, jest potrzeba wzajemnego poznania się. W dobie rozwiniętych mediów i środków komunikacji trzeba podkreślić rolę jaką w procesie integracji mają do odegrania dziennikarze i ludzie mediów. To głównie oni kreują obraz medialny cudzoziemców i budują klimat i atmosferę służącą temu procesowi, dlatego od wielu lat lubelskie organizacje włączają media w działania integracyjne, a poprzez udostępnione przez media kanały komunikacyjne, starają się dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Wcześniej wymaga to jednak podjęcia wzajemnych działań edukacyjnych i służących wspólnej koncentracji sił. Dobrym przykładem takich działań są inicjatywy realizowane przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej, które przy wsparciu naukowców i studentów z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, rozpoczęły wielopoziomową współpracę wolontariuszy, studentów, lubelskich NGO’s, administracji samorządowej i środowisk naukowych z mediami. Współpraca ta przynosi wymierne owoce nie tylko w postaci realizowanych wspólnie szkoleń i konferencji, ale także konkretnych inicjatyw medialnych jak choćby możliwość emisji na antenie radia eR audycji integracyjnych.

Modelowym przykładem współpracy lubelskich społeczników z mediami może być realizowana przez Centrum Wolontariatu w Lublinie 3-letnia kampania społeczna. Hasło kampanii „Bo byłem przybyszem...” to ewangeliczny fragment zawierający słowa Jezusa, który - niedokończony - miał zachęcić odbiorców kampanii do przemyśleń, a w konsekwencji do odpowiedzi: czy i jak przyjmujemy obcokrajowców. Ten ewangeliczny kontekst nawiązuje również do działań podejmowanych przez Centrum Wolontariatu, zgodnie z chrześcijańskim, gościnnym modelem przyjmowania cudzoziemców.

Bohaterowie kampanii – cudzoziemcy, pojawiali się w kilku odsłonach - najpierw na billboardach, potem w serii krótkich filmów i spotów reklamowych emitowanych w Telewizji Lublin, a także za pośrednictwem audycji w Radiu Lublin. Elementy promujące kampanię ukazywały cudzoziemców - Białorusinkę, Ukrainkę, Ormiankę, Kubańczyka, Argentyńczyka, Tajwańczyków czy Chińczyków - w kontekście mieszkańców Lublina. Prezentowani imigranci, to przedstawiciele społeczeństwa lubelskiego, ale zarazem osoby, którym potrzebne jest wsparcie - pomoc w społecznym zaaklimatyzowaniu się.

Owoce kampanii zauważalne są do dziś. Od funkcjonujących ciągle modeli współpracy między organizacjami i mediami, po konkretne działania pomocowe skierowane do konkretnych osób – przybyszów z innych krajów. Tak jak realizowane przez lubelskie organizacje podejmowane działania służące wzajemnej integracji cudzoziemców i Polaków są konkretne i realne, tak dziś również konkretne, ważne i realne jest zajęcie odpowiedniego stanowiska przez nas Polaków wobec ewangelicznego wezwania: „Bo byłem przybyszem…”. Zajęcie odpowiedniego stanowiska wiąże ze sobą konkretną odpowiedzialność i wyzwania.

 

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy