Nowy numer 3/2021 Archiwum

28 lat temu odwiedził nas papież

W styczniu 1987 roku biskup lubelski Bolesław Pylak oraz władze KUL pisemnie zapraszają Jana Pawła II do Lublina. Wszyscy zaczynają mieć nadzieję na spotkanie. Tak się dzieje. 9 czerwca papież odwiedza Lublin.

– Od początku było wiadomo, że ojciec święty przyjeżdża tutaj ze względu na KUL – wspomina biskup Ryszard Karpiński. Strona rządowa wymogła jednak, aby papież zatrzymał się choćby na krótką modlitwę na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Nie było z tym większych kłopotów ze strony watykańskiej.

Na życzenie strony watykańskiej miały natomiast w Lublinie miejsce święcenia kapłańskie dla diakonów – po jednym przedstawicielu z seminariów diecezjalnych i zakonnych. Na tę Mszę św. zostali zaproszeni wierni także z dużej wówczas diecezji sandomierskiej i z diecezji siedleckiej. Msza święta wraz ze święceniami odbyła się na Czubach przy budującym się wówczas kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny. Dziś to gęsto zabudowane osiedle mieszkaniowe, wówczas było rozległymi łąkami, na których mogło się zgromadzić około miliona ludzi. Tak się stało.

Zanim jednak papież przyjechał na Czuby spotkała się z naukowcami w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tak tamten czas wspomina s. prof. Zofia Zdybicka:

– Od 5 rano wpuszczano na teren uczelni tych, którzy mieli wziąć udział w spotkaniach z papieżem. Najpierw zaplanowane było spotkanie w auli z przedstawicielami świata nauki, później zaś na dziedzińcu KUL papież miał się spotkać ze społecznością akademicką. Przed wejściem na uczelnie czekał na Jana Pawła II Senat Akademicki. Na korytarzach prowadzących na aulę, tłum  pracowników i studentów KUL. Teoretycznie korytarze powinny być puste, ochrona papieska była bardzo niezadowolona, że tyle ludzi czeka na papieża w przejściu. Dziś nawet nie pamiętam jak to było możliwe, bo wydaje mi się, że w harmonogramie wizyty było zapisane, że przejścia będą puste – wspomina s. Zofia.

Aula wypełniona po brzegi. Papież rozgląda się wśród zgromadzonych, poznaje niektóre twarze, uśmiecha się. Potem zaczyna mówić o prawdzie. – Mówił do nas, że jesteśmy odpowiedzialni za poszukiwanie prawdy, szczególnie prawdy o człowieku. To utkwiło mi głęboko w pamięci – mówi s. Zdybicka.

Z racji rocznicy pobytu Jana Pawła II w Lublinie w kościele Świętej Rodziny odbędzie się dziś o godz.18.00 uroczysta Msza święta, a po niej koncert poświęcony świętemu papieżowi.

Z programem autorskim wystąpi Trio Cantabile: Barbara Brzozowska – śpiew, Natalia Kozub – skrzypce, Rudolf Steiner – fortepian.

Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Papieska komunia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama