Nowy numer 07/2020 Archiwum

Giertycha antyewolucujna krucjata

W opinii biologów argumenty prof. Giertycha są naukowo bezwartościowe. Jednak książka jest rozsyłana za darmo do szkół średnich, jako alternatywna propozycja do teorii ewolucji. Środowisko naukowe zareagowało listem otwartym do Ministra Edukacji Narodowej.

Na rynku wydawniczym ukazała się popularnonaukowa książka prof. Macieja Giertycha „Ewolucja. Dewolucja. Nauka”, której głównym przesłaniem jest naukowe obalenie teorii ewolucji. - Nie chodzi o dyskusję nad wartością naukową prezentowanych koncepcji przez prof. Macieja Giertycha, bo w opinii biologów są one naukowo bezwartościowe, ale o kontekst edukacyjny. Książka jest rozsyłana za darmo do szkół średnich, jako alternatywna  propozycja do teorii ewolucji - mówi prof. Zbigniew Wróblewski, kierownik Katedry Filozofii Przyrody KUL. Środowisko naukowe zareagowało listem otwartym do Ministra Edukacji Narodowej.

Teoria ewolucji jest według prof. Z. Wróblewskiego najważniejszą teorią biologiczną, prekursorką rewolucji w naukach przyrodniczych i społecznych oraz rewolucji światopoglądowej. - Stąd też jej ciężar naukowy odcisnął istotny ślad w programach szkolnych na wszystkich poziomach edukacji, od szkoły podstawowej, aż do akademickich programów kształcenia. Wszędzie w biologii spotykamy Darwina i jego uczniów. Wolnego miejsca dla konkurencji – teorii nie-ewolucyjnych raczej nie ma, podobnie jak w przypadku I. Newtona, A. Einsteina, N. Bohra w fizyce – wyjaśnia.

Filozof przyrody z katolickiego uniwersytetu w Lublinie uważa, że ignorując powyższy stan rzeczy, prof. Giertych konsekwentnie, od dziesięcioleci, organizuje krucjaty w obronie nauki, moralności i religii, która jego zdaniem jest zagrożona największym błędem w dziejach nauki – teorią ewolucji i ewolucjonizmem.

- Gdy przyglądamy się jednak uważniej szczegółom zorganizowanej krucjaty, to możemy dostrzec jej słabości: nad argumentami merytorycznymi góruje erystyka, insynuacje zastępują racje, wyrwane z kontekstu dane naukowe poddawane są karkołomnym interpretacjom, wymiana i dyskusja poglądów nie przebiega w czasopismach naukowych - czego można by się spodziewać po naukowcach z tytułami profesora, ale w popularnych, niespecjalistycznych wydawnictwach – podkreśla prof. Z. Wróblewski.

Zauważa jednocześnie, że naukowcy raczej niechętnie podejmują dyskusję z takimi poglądami. - Jeżeli jedna ze stron sporu nie akceptuje podstawowych ustaleń: czym jest nauka empiryczna, standardowe metody badania, sposoby formułowania hipotez naukowych i ich uzasadniania, to spór staje się jałowy – stwierdza.

Ostatnia książka prof. M. Giertycha jest rozsyłana za darmo do szkół średnich, jako alternatywna  propozycja do teorii ewolucji. Naukowcy, także ze środowiska lubelskiego, zareagowali listem otwartym do Ministra Edukacji Narodowej, aby to podjęło reakcję w tej sprawie. Chodzi o to, by ministerstwo skierowało do placówek oświatowych w Polsce odpowiedni komunikat lub wyjaśnienie, tak aby nauczyciele mogli merytorycznie odnieść się do treści książki.

Warto zdaniem prof. Wróblewskiego z KUL zwrócić uwagę na światopoglądowy i religijny kontekst tej publikacji. - Antyewolucjoniści często dokonują swoistego szantażu moralnego i religijnego twierdząc, że naturalną konsekwencją teorii ewolucji jest „brak etyki” oraz odrzucenie religii. Ich zdaniem, dla ludzi religijnych, uznających uniwersalne normy moralne chroniące godność osoby, wybór powinien być prosty: odrzucamy teorie, które zagrażają tym fundamentom światopoglądowym. Nie wspominają już o tym, że wybór ten nie jest ani konieczny, ani jedyny, a propozycji filozoficznych i teologicznych łączących „drabinę Darwina” (opowieść nauki) i „drabinę Jakuba” (opowieść religijna) jest wiele – konkluduje.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • CYnick
  08.03.2016 21:30
  CYnick
  Czegoś tu nie rozumiem. Przypadek Prof. Giertycha, to socjologia. Zachowuje się od lat stabilnie. Dlaczego na ten fenomen nie rzuciły sie jeszcze tłumy socjologów, magistrantów, czy doktorantów? Dlaczego Fronda, która też nie istnieje od wczoraj, a firmuje owe publikacje nie jest obiektem zainteresowania tych, którzy powierzają jej swój autorski żywot i stają w jednym szeregu z wyznawcą trzeciej prawdy w biologii.
  doceń 0
 • peperS
  08.03.2016 22:07
  "Teoria ewolucji jest według prof. Z. Wróblewskiego najważniejszą teorią biologiczną, prekursorką rewolucji w naukach przyrodniczych i społecznych oraz rewolucji światopoglądowej."

  Należy szczególnie mocno podkreślić, że teoria ewolucji jest prekursorką rewolucji w naukach społecznych i rewolucji światopoglądowej.

  To paradygmat oświecenia i Oświecenia. Jak dowiódł major profesor Zygmunt Bauman, najbardziej zbrodnicze ideologie XX wieku - niemiecki hitlerowski faszyzm oraz rosyjski stalinowski komunizm - to proste i logiczne następstwa tego oświeceniowego paradygmatu, który zainicjował idee postępu, czystości rasy, umiłowania pokoju, wprowadzane z prokrustologiczną niezłomną metodyką.
  A majorowi profesorowi Zygmuntowi Baumanowi wierzę w tym co twierdzi. W końcu zna sprawę z autopsji. I nie ma w tym bynajmniej żadnej kpiny.

  Największą zbrodnią prof Giertycha jest chyba to, że jego książka jest rozdawana szkołom za darmo.
  Ach ta Fronda.

  Ja natomiast jako stary belfer przeszedłem też swoistą ewolucję. Od wielkiego zwolennika tej teorii na początku swej belferskiej kariery, po starego zrzędę obecnie, który mówi swoim uczniom wprost, że teoria ewolucji to czysty debilizm. Ale jeśli ktoś w nią chce wierzyć, to wolno mu. Ludzie wierzą w gorsze rzeczy.

  Ponadto uważam,że mój wpis jest całkowicie bezwartościowy i jałowy. Uważam, że trzeba zobowiązać tych głupich nauczycieli z tych szkół, do których dotarła ta publikacja Frondy, do nie czytania książek nieprawomyślnych i stojących w kontrze to ogólnie przyjętych doktryn naukowych, którym jak wiadomo nie można się sprzeciwiać, aby nie wyjść na głupka.

  Proponuję zawiązać KOD do obrony teorii ewolucji.
  doceń 2
 • mpaproc
  16.03.2016 13:55
  Z takich książek można sporo się dowiedzieć ale moim zdaniem powinien ją dokładnie najpierw sprawdzić Nauczyciel biologii Warszawa strona Preply http://www.wolnasobota.pl/ciekawostka170
  doceń 0
 • kkafka
  17.03.2016 10:20
  Z tego co wiem to nauka fizyki jest ulubionym zajęciem Pana Giertycha, który mieszka w Warszawie ale mieszkał do niedawna w Preply , pare przecznic ode mnie. http://inzynieria.com/cat/1/art/45587/ciekawe-zawody--gdzie-mozna-znalezc-prace-po-kierunku-inzynierskim-
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama