Nowy numer 07/2020 Archiwum

Giertycha antyewolucujna krucjata

W opinii biologów argumenty prof. Giertycha są naukowo bezwartościowe. Jednak książka jest rozsyłana za darmo do szkół średnich, jako alternatywna propozycja do teorii ewolucji. Środowisko naukowe zareagowało listem otwartym do Ministra Edukacji Narodowej.

W tej sprawie wypowiada się również ks. dr Marek Słomka z KUL, autor książki „Ewolucjonizm chrześcijański o pochodzeniu człowieka”. Zauważa, że teorie przyrodnicze negujące występowanie procesów ewolucyjnych uważane są współcześnie za wytwory aktywności paranaukowej albo nawet jawnie pseudonaukowej, gdzie ignoruje się zasady metodologiczne i dystynkcje epistemologiczne uznawane w paradygmacie współczesnych nauk przyrodniczych.

- W ciągu ponad 150 lat, jakie upłynęły od opublikowania przez Karola Darwina „The Origin of Species” dokonały się głębokie przewartościowania w ocenie ewolucyjnej koncepcji przyrody. Przedstawiona w 1859 r. koncepcja doboru naturalnego jawiła się najpierw jako hipotetyczna alternatywa w stosunku do arystotelesowskiej koncepcji niezmiennych gatunków. Z upływem dalszych badań stawała się ona teorią o wysokim stopniu empirycznego potwierdzenia w dziedzinach tak odległych, jak anatomia, paleontologia czy genetyka – wyjaśnia ks. dr M. Słomka.

- Takie dyscypliny, jak paleontologia, anatomia porównawcza, biogeografia, embriologia, biochemia, genetyka molekularna i wiele innych, potwierdzają pochodzenie organizmów od wspólnych przodków. Ewolucyjna wizja przyrody przyjmowana jest praktycznie we wszystkich dyscyplinach przyrodniczych. Swoisty łańcuch, w który układają się ewoluujące struktury fizyczne i biologiczne, w istotny sposób wpływa na zasadność poszukiwania ewolucyjnej interpretacji pochodzenia człowieka. Poszukiwania te uzyskują dodatkową konfirmację na poziomie nowych odkryć na wielu płaszczyznach naukowych. Świadczą one, że granica pomiędzy poszczególnymi formami życia bywa bardzo trudna do sprecyzowania, zaś „płynność" tradycyjnych klasyfikacji potwierdzają nowe osiągnięcia nauk szczegółowych - precyzuje.

Wyraźnie podkreśla, że ewolucjonizm oraz wizja wspólnej relacji nauki i wiary są obecne w nauczaniu Kościoła katolickiego. - Przełomowym dokumentem Kościoła dotyczącym ewolucjonizmu stało się papieskie przesłanie skierowane do członków Papieskiej Akademii Nauk z racji 60-lecia jej odnowienia przez Piusa XI. Rocznica ta przypadała dokładnie 28 października 1996 r., a przygotowując się do niej, zorganizowano w Rzymie sesję plenarną w dniach 22-26 października 1996 r. Podczas obrad główną uwagę poświęcono ogólnej sytuacji nauki na progu trzeciego tysiąclecia oraz kwestiom powstania i pierwotnej ewolucji życia.

- Ukazując perspektywę wzajemnego dialogu nauki i wiary Jan Paweł II wyakcentował tezę o spójnym charakterze prawd przyjmowanych w obydwu wymienionych dziedzinach. Powołując się na wcześniejsze nauczanie Leona XIII o jedności prawdy, wyrażone w encyklice Providentissimiis Deus, oraz na zawarte w Humani generis stwierdzenie możliwości spójnego połączenia ewolucyjnej antropologii z chrześcijańskim nauczaniem o człowieku i jego powołaniu, papież podkreślił, iż akademicka służba prawdzie wymaga szacunku dla autonomii badań naukowych. Jej potrzebę rozumiał Pius XI, gdy oczekiwał, że członkowie Akademii Papieskiej „będą z całkowitą swobodą informować Stolicę Apostolską o postępach badań naukowych i w ten sposób wspomagać jej refleksję” – konkluduje ks. dr M. Słomka.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • CYnick
  08.03.2016 21:30
  CYnick
  Czegoś tu nie rozumiem. Przypadek Prof. Giertycha, to socjologia. Zachowuje się od lat stabilnie. Dlaczego na ten fenomen nie rzuciły sie jeszcze tłumy socjologów, magistrantów, czy doktorantów? Dlaczego Fronda, która też nie istnieje od wczoraj, a firmuje owe publikacje nie jest obiektem zainteresowania tych, którzy powierzają jej swój autorski żywot i stają w jednym szeregu z wyznawcą trzeciej prawdy w biologii.
  doceń 0
 • peperS
  08.03.2016 22:07
  "Teoria ewolucji jest według prof. Z. Wróblewskiego najważniejszą teorią biologiczną, prekursorką rewolucji w naukach przyrodniczych i społecznych oraz rewolucji światopoglądowej."

  Należy szczególnie mocno podkreślić, że teoria ewolucji jest prekursorką rewolucji w naukach społecznych i rewolucji światopoglądowej.

  To paradygmat oświecenia i Oświecenia. Jak dowiódł major profesor Zygmunt Bauman, najbardziej zbrodnicze ideologie XX wieku - niemiecki hitlerowski faszyzm oraz rosyjski stalinowski komunizm - to proste i logiczne następstwa tego oświeceniowego paradygmatu, który zainicjował idee postępu, czystości rasy, umiłowania pokoju, wprowadzane z prokrustologiczną niezłomną metodyką.
  A majorowi profesorowi Zygmuntowi Baumanowi wierzę w tym co twierdzi. W końcu zna sprawę z autopsji. I nie ma w tym bynajmniej żadnej kpiny.

  Największą zbrodnią prof Giertycha jest chyba to, że jego książka jest rozdawana szkołom za darmo.
  Ach ta Fronda.

  Ja natomiast jako stary belfer przeszedłem też swoistą ewolucję. Od wielkiego zwolennika tej teorii na początku swej belferskiej kariery, po starego zrzędę obecnie, który mówi swoim uczniom wprost, że teoria ewolucji to czysty debilizm. Ale jeśli ktoś w nią chce wierzyć, to wolno mu. Ludzie wierzą w gorsze rzeczy.

  Ponadto uważam,że mój wpis jest całkowicie bezwartościowy i jałowy. Uważam, że trzeba zobowiązać tych głupich nauczycieli z tych szkół, do których dotarła ta publikacja Frondy, do nie czytania książek nieprawomyślnych i stojących w kontrze to ogólnie przyjętych doktryn naukowych, którym jak wiadomo nie można się sprzeciwiać, aby nie wyjść na głupka.

  Proponuję zawiązać KOD do obrony teorii ewolucji.
  doceń 2
 • mpaproc
  16.03.2016 13:55
  Z takich książek można sporo się dowiedzieć ale moim zdaniem powinien ją dokładnie najpierw sprawdzić Nauczyciel biologii Warszawa strona Preply http://www.wolnasobota.pl/ciekawostka170
  doceń 0
 • kkafka
  17.03.2016 10:20
  Z tego co wiem to nauka fizyki jest ulubionym zajęciem Pana Giertycha, który mieszka w Warszawie ale mieszkał do niedawna w Preply , pare przecznic ode mnie. http://inzynieria.com/cat/1/art/45587/ciekawe-zawody--gdzie-mozna-znalezc-prace-po-kierunku-inzynierskim-
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama