Nowy numer 07/2020 Archiwum

Giertycha antyewolucujna krucjata

W opinii biologów argumenty prof. Giertycha są naukowo bezwartościowe. Jednak książka jest rozsyłana za darmo do szkół średnich, jako alternatywna propozycja do teorii ewolucji. Środowisko naukowe zareagowało listem otwartym do Ministra Edukacji Narodowej.

Wydanie książki antyewolucyjnej i jej promocja w szkołach wzbudziła również sprzeciw doktorantów z Wydziału Filozofii KUL.

- Podważanie występujących w nauce paradygmatów - a takim jest właśnie paradygmat ewolucyjny - ze względu na to, że nie są identyczne z obrazem świata na płaszczyźnie czyichś wierzeń czy światopoglądu jest bezzasadne – a to, w mojej opinii, było główną pobudką napisania przez prof. Macieja Giertycha książki „Ewolucja, dewolucja, nauka” . Nie sądzę, aby kierowały nim rzetelnie prowadzone przez niego badania. W skrócie przepis na tę książkę można opisać następująco: weź jakieś badanie z danej dziedziny naukowej, uprość je w absurdalny sposób, dodaj swoje wnioski, na podstawie tego jednego badania rozciągnij swoje wnioski na całą dziedzinę naukową. To ma służyć odkrywaniu prawdziwego obrazu rzeczywistości? – dziwi się Anna Dutkowska, doktorantka z KUL.

Jej zdaniem pojawia się tu szerszy problem dialogu między różnymi dziedzinami nauki oraz dialogu między rozumem a wiarą. Dutkowska podkreśla, iż rzeczywistość posiada wiele aspektów. A naturalnym wydaje się to, że człowiek odczuwa potrzebę stworzenia jednego spójnego obrazu tej rzeczywistości. - Jednak nie wolno tego robić za cenę przekłamywania badań czy ich uniformizacji z naszymi wierzeniami. Tylko współpraca różnych dyscyplin, bez wchodzenia we wzajemne kompetencje, daje możliwość rozwoju. To osiągnięcie nowożytności cenimy przecież w naszym codziennym życiu. Gdy jesteśmy chorzy zauważamy, że innych metod diagnozowania używa lekarz pierwszego kontaktu, specjalista w laboratorium czy chirurg. Uzyskują oni też inne obrazy choroby, ze względu na różne płaszczyzny podejmowanych badań. Nie stwierdzamy jednak, że któryś z tych obrazów jest fałszywy – wiemy natomiast, że się uzupełniają. Jedno nie wyklucza drugiego. Podobnie jest z ewolucjonizmem i naszą wiarą dotyczącą biblijnego obrazu świata i człowieka – podkreśla doktorantka.

Do środowisk naukowych dotarł list, pod którym podpisał się dr Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ. - Książka ta ma jedno główne założenie: krytykę i odrzucenie teorii ewolucji jako nienaukowego wyjaśnienia powstania życia i jego różnorodności. Książka ta posługuje się bardzo licznymi - jednak we wszystkich przypadkach wątpliwymi naukowo lub wyrwanymi z kontekstu przykładami na poparcie swoich tez. Prof. Giertych nie tylko odrzuca teorię ewolucji oraz jej naukowość, ale także kwestionuje nowoczesne osiągnięcia geologii, odrzuca przyjęty obecnie stan wiedzy o wieku Ziemi, jej budowie geologicznej i dynamice. Czyni to używają stronniczej argumentacji, agresywnego języka i z brakiem poszanowania dla merytorycznej dyskusji naukowej opartej na opublikowanych faktach. Całość tez przedstawionych w książce nie jest zgodna z aktualnym stanem wiedzy naukowej oraz obowiązującymi programami nauczania biologii. (…) Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako instytucja stojąca na straży systemu edukacji, powinno w takiej sytuacji w stanowczy sposób zareagować, rekomendując odrzucenie przedstawionych w książce tez i rozwiewając wątpliwości nauczycieli co do prawdziwości przedstawionych w książce informacji. Dlatego proszę Państwa o poparcie załączone listu otwartego, jaki przekazany zostanie na ręce Pani Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej – czytamy w liście. List uzyskał poparcie przewodniczącego Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN.

Książka prof. M. Giertycha została wydana nakładem wydawnictwa Fronda. Liczy niespełna dwieście stron.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • CYnick
  08.03.2016 21:30
  CYnick
  Czegoś tu nie rozumiem. Przypadek Prof. Giertycha, to socjologia. Zachowuje się od lat stabilnie. Dlaczego na ten fenomen nie rzuciły sie jeszcze tłumy socjologów, magistrantów, czy doktorantów? Dlaczego Fronda, która też nie istnieje od wczoraj, a firmuje owe publikacje nie jest obiektem zainteresowania tych, którzy powierzają jej swój autorski żywot i stają w jednym szeregu z wyznawcą trzeciej prawdy w biologii.
  doceń 0
 • peperS
  08.03.2016 22:07
  "Teoria ewolucji jest według prof. Z. Wróblewskiego najważniejszą teorią biologiczną, prekursorką rewolucji w naukach przyrodniczych i społecznych oraz rewolucji światopoglądowej."

  Należy szczególnie mocno podkreślić, że teoria ewolucji jest prekursorką rewolucji w naukach społecznych i rewolucji światopoglądowej.

  To paradygmat oświecenia i Oświecenia. Jak dowiódł major profesor Zygmunt Bauman, najbardziej zbrodnicze ideologie XX wieku - niemiecki hitlerowski faszyzm oraz rosyjski stalinowski komunizm - to proste i logiczne następstwa tego oświeceniowego paradygmatu, który zainicjował idee postępu, czystości rasy, umiłowania pokoju, wprowadzane z prokrustologiczną niezłomną metodyką.
  A majorowi profesorowi Zygmuntowi Baumanowi wierzę w tym co twierdzi. W końcu zna sprawę z autopsji. I nie ma w tym bynajmniej żadnej kpiny.

  Największą zbrodnią prof Giertycha jest chyba to, że jego książka jest rozdawana szkołom za darmo.
  Ach ta Fronda.

  Ja natomiast jako stary belfer przeszedłem też swoistą ewolucję. Od wielkiego zwolennika tej teorii na początku swej belferskiej kariery, po starego zrzędę obecnie, który mówi swoim uczniom wprost, że teoria ewolucji to czysty debilizm. Ale jeśli ktoś w nią chce wierzyć, to wolno mu. Ludzie wierzą w gorsze rzeczy.

  Ponadto uważam,że mój wpis jest całkowicie bezwartościowy i jałowy. Uważam, że trzeba zobowiązać tych głupich nauczycieli z tych szkół, do których dotarła ta publikacja Frondy, do nie czytania książek nieprawomyślnych i stojących w kontrze to ogólnie przyjętych doktryn naukowych, którym jak wiadomo nie można się sprzeciwiać, aby nie wyjść na głupka.

  Proponuję zawiązać KOD do obrony teorii ewolucji.
  doceń 2
 • mpaproc
  16.03.2016 13:55
  Z takich książek można sporo się dowiedzieć ale moim zdaniem powinien ją dokładnie najpierw sprawdzić Nauczyciel biologii Warszawa strona Preply http://www.wolnasobota.pl/ciekawostka170
  doceń 0
 • kkafka
  17.03.2016 10:20
  Z tego co wiem to nauka fizyki jest ulubionym zajęciem Pana Giertycha, który mieszka w Warszawie ale mieszkał do niedawna w Preply , pare przecznic ode mnie. http://inzynieria.com/cat/1/art/45587/ciekawe-zawody--gdzie-mozna-znalezc-prace-po-kierunku-inzynierskim-
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama