Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Przygotowania do pożegnania

5 kwietnia zmarła prof. Zyta Gilowska - wieloletni profesor KUL, ekonomistka, specjalista w zakresie finansów publicznych, minister finansów oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Była jedną z najwybitniejszych postaci ostatnich lat związanych z Lublinem. Jej śmierć pogrążyła w żałobie nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale także środowisko uniwersyteckie KUL oraz zwykłych mieszkańców Lubelszczyzny, którzy byli dumni, że są krajanami tak wybitnej postaci.

Msza św. żałobna w intencji śp. prof. Zyty Gilowskiej odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia o 13.00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku, po czym nastąpią uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego.

Na uroczystościach pogrzebowych spodziewana jest duża liczba gości, postaci ze świata polityki, nauki i zwykłych mieszkańców Lublina i Świdnika, którzy darzyli panią profesor wielką sympatią.

Była wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez ponad 30 lat. Pracę na KUL rozpoczęła w 1985 roku. Przez dwie kadencje, w latach 1996-1998 oraz 2008-2011, sprawowała funkcję dyrektora Instytutu Ekonomii.

Od roku 1994 kierowała Katedrą Finansów Publicznych KUL. Jest autorką ponad 200 publikacji z tego obszaru tematycznego. Była obdarzona niezwykle analitycznym umysłem, co odzwierciedlało się w jej uporządkowanych, autorskich wykładach, nierzadko przeplatanych błyskotliwymi bon-motami (w 2002 roku prof. Gilowska została wyróżniona w plebiscycie „Srebrne usta” Programu III Polskiego Radia na najciekawsze wypowiedzi polskich polityków).

Była też ekspertem Biura Analiz Sejmowych Sejmu RP (1994-2001), koordynatorem programów badawczych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową (1991-2001) oraz w Instytucie Spraw Publicznych (1994-2000). W latach 1992-1995 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP, w latach 1992-1998 była delegatem Polski do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Zasiadała w Sejmie IV oraz VI kadencji. Była wicepremierem ds. gospodarczych, ministrem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza (2006) i Jarosława Kaczyńskiego (2006-2007). Z nominacji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego była Członkiem Rady Polityki Pieniężnej III kadencji.

Przeczytaj także: Fiesta na wulkanie i Zmarła Zyta Gilowska

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • gut
    09.04.2016 10:36
    Lubiłem Panią Zytę Gilowską, ona była po prostu taka - rozsądna. ;)
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma