Przestrzenią misyjnego i ewangelizacyjnego nawrócenia Kościoła, o które apeluje papież Franciszek, powinna być parafia - pisze abp Stanisław Budzik w liście do wiernych.
Niech balsam miłosierdzia dociera do wszystkich potrzebujących – przez nasze słowa i gesty życzliwości, przez posługę miłosierdzia, pełnienie konkretnych czynów miłości. Niech nas natchnie postawa św. Brata Alberta Chmielowskiego, którego 100. rocznicę śmierci będziemy wkrótce obchodzić. Mawiał on, że „trzeba być dobrym jak chleb leżący na stole, z którego każdy może ukroić dla siebie kęs i nakarmić się, jeśli jest głodny”.
„Idźcie i głoście” to hasło nowego roku kościelnego i duszpasterskiego, który rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest to ostatni etap czteroletniego programu „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Kościół w Polsce, przygotowując się do 1050. rocznicy chrztu, chciał zaprosić wiernych na drogę duchowości chrzcielnej. Prowadzi ona od wiary w Jezusa Chrystusa, przez nawrócenie i chrzest do apostolstwa. W sakramencie chrztu i bierzmowania wszyscy wierzący w Chrystusa zostali wezwani, aby głosić Ewangelię słowem i życiem, aby być apostołami w swoim środowisku i jak najwięcej ludzi przyprowadzić do Chrystusa.
Mamy za sobą niezwykłe przeżycia duchowe, które na długo pozostaną w naszej pamięci: 1050. rocznica chrześcijaństwa na polskiej ziemi, Rok Jubileuszowy Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży, pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Polski, nasza narodowa pielgrzymka do Rzymu. Pięknym podsumowaniem minionego czasu jest List apostolski Misericordia et misera podpisany tydzień temu w Watykanie: „Przeżyliśmy intensywny rok – pisze w nim papież Franciszek – podczas którego zostaliśmy obficie obdarowani łaską miłosierdzia. Dobroć i miłosierdzie Pana rozlały się na cały świat, niczym silny i ozdrowieńczy wiatr. I wobec tego kochającego spojrzenia Pana, które tak długo zwracało się ku każdemu z nas, nie możemy pozostać obojętnymi, ponieważ przemienia ono życie”.
O przemianę życia chodzi także w programie duszpasterskim Kościoła w Polsce. Wysyłając swoich uczniów na pracę apostolską, Jezus wysyła ich na żniwo, aby zebrali plon i przynieśli owoc. Rozpoczynający się dzisiaj nowy rok kościelny ma być właśnie czasem owocowania. Niezwykle wzbogaceni duchowo powinniśmy się dzielić bogactwem naszego ducha. Przestrzenią misyjnego i ewangelizacyjnego nawrócenia Kościoła, o które apeluje papież Franciszek, powinna być parafia. Wszyscy jej członkowie, odrodzeni przez chrzest i umocnieni przez bierzmowanie, zobowiązani są do świadectwa i powołani do głoszenia Ewangelii. Trzeba ją głosić wszędzie: w rodzinie, parafii, szkole, na uczelniach, w środkach komunikacji medialnej, w przestrzeni publicznej.
„Idźcie i głoście”, mówi Chrystus do swoich uczniów, czyli do nas. Aby jednak stać się głosicielem Słowa Bożego na zewnątrz, trzeba być wewnątrz jego słuchaczem. Dlatego w tym roku ważne będzie promowanie duchowości biblijnej. Niechaj wspólnoty działające w parafiach żyją Słowem Bożym i integrują się wokół Pisma Świętego. Wielkie nadzieje wiążemy z rekolekcjami ewangelizacyjnymi, które już trzeci rok trwają w naszej archidiecezji w połączeniu z peregrynacją relikwii Krzyża Świętego. Są one żywym przykładem zaangażowania kapłanów i świeckich w dzieło głoszenia Słowa Bożego. Liczymy na młodzież, która przez uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży doświadczyła, jak piękny, młody i dynamiczny może być Kościół. Także dzieci mogą skutecznie głosić Słowo Boże, na przykład przez udział w pięknym dziele kolędników misyjnych. Bardzo liczę na to, że kolejne parafie archidiecezji lubelskiej włączą się w to apostolskie dzieło.
Instytucją, która od lat prowadzi ewangelizację przez słowo drukowane jest nasze archidiecezjalne wydawnictwo Gaudium. Za kilkanaście dni, 15 grudnia, będzie ono przeżywać 40. rocznicę rozpoczęcia swojej działalności. Kształtując chrześcijańską wrażliwość w życiu społecznym, wydawnictwo wspiera działalność charytatywną, naukową, oświatową i kulturalną Kościoła. Z dorobku wydawniczego Gaudium czerpie zarówno Kościół w Lublinie, instytucje naszego miasta, jak też wspólnoty kościelne poza granicami Polski – zarówno te na wschodzie Europy, gdzie wspierano odradzający się Kościół, jak i na zachodzie, gdy wysyłano literaturę chrześcijańską do środowisk polonijnych. Na szczególną uwagę ostatnimi laty zasługuje wydawana seria podręczników do nauki religii pod tytułem „Z Bogiem na ludzkich drogach”. Cieszymy się, że zyskała uznanie zarówno wśród uczniów, jak i pedagogów w całej Polsce. Misja wydawnictwa, którą jest służba Słowu, to nieustanne odkrywanie przed czytelnikami tajemnicy sacrum, odsłanianie źródeł naszej wiary i umacnianie ewangelicznego ducha. Darem dla archidiecezji z okazji czterdziestolecia wydawnictwa będzie jubileuszowy album Archikatedra Lubelska z wyjątkowymi fotografiami jej odrestaurowanego piękna, zdjęciami jej skarbów oraz tekstami wprowadzającymi nas w historię i architekturę świątyni.