"Pokój dalekim i bliskim". 21. Dzień Judaizmu w Lublinie

Odbędzie się on 17 stycznia w auli seminarium duchownego w Lublinie.

O Lublinie mówiono, że to „Jerozolima Północy”. Od średniowiecza żyli tu chrześcijanie i wyznawcy judaizmu, bo należy mówić w przypadku Lublina o Polakach: wyznania mojżeszowego i rzymsko-katolickiego. Nie przez przypadek powstał tu także „Sztukmistrz z Lublina”. Bo jak podkreślają niektórzy badacze: „Lublin to nie tylko religijne relacje Polaków obu wyznań, to także piękne choć i dramatyczne stosunki o charakterze świeckim”. Niestety, niemal w jednym momencie te relacje przerwała Zagłada. Naszych żydowskich sąsiadów zgładzono w imię zbrodniczej ideologii. Dzięki wielu osobom i instytucjom pamięć o nich ma szansę przetrwać. Dzień Judaizmu przyczynia się m.in. do wzajemnemu poznania, niemal na nowo.

Czytaj także: Listy do Henia

Został on ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. od początku miał na celu rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwę i refleksję nad związkami obu religii i kultur. Po raz pierwszy obchodzono go w 1998 r. Obchody lubelskie to niewątpliwie dziedzictwo śp. abp. Józefa Życińskiego. Dzień Judaizmu stwarza okazję do wspólnej refleksji nad znaczeniem patriarchów dla chrześcijan i żydów. "Pokój dalekim i bliskim". 21. Dzień Judaizmu w Lublinie   Podczas otwarcia lubelskiej Jesziwy w 20017 r. Agnieszka Gieroba /Foto Gość Czytaj także: Żydzi są naszymi braćmi w wierze

- Papieże ostatnich pontyfikatów, mianowicie: Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI i papież Franciszek wcielali w życie ducha deklaracji Nostra aetate słowem i działaniem (np. odwiedzanie synagog). Papieskie słowa pogłębiły świadomość chrześcijan o judaistycznych korze­niach, o tym, że istnieje wewnętrzna więź między judaizmem a chrześcijaństwem, że żydzi są naszymi starszymi braćmi (Jan Paweł II), a nawet ojcami w wierze (Benedykt XVI), że antysemityzm jest grzechem, że kto spotyka Chrystusa, spotyka judaizm, że z żydami mamy budować wspól­notę braterstwa i przyjaźni. Potrzebne są wspólne braterskie spotkania, refleksja nad słowem Bożym, wspólna modlitwa – podkreślał przed rokiem bp Mieczysław Cisło.

21. Dzień Judaizmu odbędzie się pod hasłem „Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19). Lubelskie obchody zostały zaplanowane na 17 stycznia na godzinę 16.00. Miejscem uroczystości będzie Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, przy ul. Wyszyńskiego 6.

Jako gość specjalny wystąpi rabin Boaz Pash, który po raz kolejny skomentuje fragment Biblii Żydowskiej. Wykona również psalm w języku hebrajskim.


Program obchodów 21. Dnia Judaizmu w Lublinie

Nabożeństwo Słowa Bożego

Śpiew na wejście „Szema Izrael”

Powitanie – ks. Alfred Wierzbicki

Czytanie Iz 57, 14-15, 19b; 58,1-11

Komentarz żydowski do Izajasza – rabin Boaz Pash

Komentarz katolicki do Izajasza – ks. Alfred Wierzbicki

Modlitwa powszechna - diakon

Śpiew – rabin Boaz Pash

Modlitwa św. Jana Pawła II za naród żydowski

Błogosławieństwo Aaronowe

Śpiew „Hawenu szalom” – kantorzy ze wspólnoty neokatechumenalnej

16.30 „Jan Karski: świadek, emisariusz, prorok”

Dyskusja panelowa: Sławomir Żurek, Dariusz Libionka, ks. Alfred Wierzbicki

17.50 Słowo Metropolity Lubelskiego abp. Stanisława Budzika

Na wydarzenie zaprasza dyrektor Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego Archidiecezji Lubelskiej ks. prof. Alfred Wierzbicki.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..