Autentyczność partykuł Krzyża Świętego identyfikowano m.in. poprzez badanie rodzaju drewna.
Jeden z największych fragmentów krzyża, na którym umarł Chrystus, przez sześć wieków przechowywano w klasztorze dominikanów przy ul. Złotej w Lublinie, aż do kradzieży świętości w lutym 1991 r. Pamiątka ta miała kształt krzyża greckiego o wymiarach 30 cm na 30 cm. Była gruba na kilka centymetrów. Pęknięta w poprzek, związana była złotym drutem. To była autentyczna relikwia - partykuła krzyża Chrystusa, który w IV wieku został odnaleziony przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna.
Autentyczność tego rodzaju relikwii identyfikowano m.in. poprzez badanie rodzaju drewna. Krzyż, na którym umarł Jezus Chrystus, według naukowców został wykonany z czarnej sosny (Pinus nigra). Krzyż Chrystusa był wykonany z czarnej sosny ks. Rafał Pastwa /Foto Gość
– Na tę zaskakującą informację natknąłem się w kilku miejscach, jest ona mocno udokumentowana również w publikacji Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Wiedza ta pozwala mi jeszcze bardzie przylgnąć do krzyża Chrystusa. A głębokie i szczegółowe poszukiwania przeprowadziłem w związku z przygotowaniem i realizacją filmu o kradzieży lubelskich relikwii Drzewa Krzyża – wyjaśnia Grzegorz Linkowski, reżyser i scenarzysta filmu dokumentalnego „Świętokradztwo”, którego premiera w TVP odbędzie się w Wielki Piątek wieczorem.
Sosna czarna to drzewo, które występuje w górach Europy Południowej, Środkowej oraz Azji Mniejszej. Ta odmiana jest niezwykle tolerancyjna wobec podłoża i odporna na słońce. Linkowski na potrzeby dokumentu odszukał fragment kolorowego nagrania z połowy lat 80-tych minionego wieku, na którym widać moment otwierania relikwiarza – za szkłem dostrzec można czarny fragment Drzewa Krzyża.
Obecnie największe znane relikwie Drzewa Krzyża Świętego, o takim samym wyglądzie jak skradzione z lubelskiego klasztoru dominikanów, znajdują się w skarbcu Bazyliki św. Marka w Wenecji. W 1204 r. IV wyprawa krzyżowa, którą przygotowali zwłaszcza Frankowie i Wenecjanie, zamiast do Ziemi Świętej, została skierowana do Bizancjum. Tam wojska łacińskie dokonały totalnego spustoszenia miasta i grabieży. Zrabowano także relikwie Krzyża Świętego.
Św. Helena krzyż Chrystusa podzieliła na trzy części: jedna została w Jerozolimie, druga została wysłana do Rzymu, a największa była w Konstantynopolu. Do dziś w skarbcu Bazyliki św. Marka w Wenecji znajduje się fragment świętego drzewa o długości ponad 40 cm.
Przeczytaj także: