Nowy numer 14/2020 Archiwum

Z jakiego drzewa zrobiono krzyż, na którym umarł Jezus Chrystus?

Autentyczność partykuł Krzyża Świętego identyfikowano m.in. poprzez badanie rodzaju drewna.

Jeden z największych fragmentów krzyża, na którym umarł Chrystus, przez sześć wieków przechowywano w klasztorze dominikanów przy ul. Złotej w Lublinie, aż do kradzieży świętości w lutym 1991 r. Pamiątka ta miała kształt krzyża greckiego o wymiarach 30 cm na 30 cm. Była gruba na kilka centymetrów. Pęknięta w poprzek, związana była złotym drutem. To była autentyczna relikwia - partykuła krzyża Chrystusa, który w IV wieku został odnaleziony przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna.

Autentyczność tego rodzaju relikwii identyfikowano m.in. poprzez badanie rodzaju drewna. Krzyż, na którym umarł Jezus Chrystus, według naukowców został wykonany z czarnej sosny (Pinus nigra). Z jakiego drzewa zrobiono krzyż, na którym umarł Jezus Chrystus?   Krzyż Chrystusa był wykonany z czarnej sosny ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

– Na tę zaskakującą informację natknąłem się w kilku miejscach, jest ona mocno udokumentowana również w publikacji Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Wiedza ta pozwala mi jeszcze bardzie przylgnąć do krzyża Chrystusa. A głębokie i szczegółowe poszukiwania przeprowadziłem w związku z przygotowaniem i realizacją filmu o kradzieży lubelskich relikwii Drzewa Krzyża – wyjaśnia Grzegorz Linkowski, reżyser i scenarzysta filmu dokumentalnego „Świętokradztwo”, którego premiera w TVP odbędzie się w Wielki Piątek wieczorem.

Sosna czarna to drzewo, które występuje w górach Europy Południowej, Środkowej oraz Azji Mniejszej. Ta odmiana jest niezwykle tolerancyjna wobec podłoża i odporna na słońce. Linkowski na potrzeby dokumentu odszukał fragment kolorowego nagrania z połowy lat 80-tych minionego wieku, na którym widać moment otwierania relikwiarza – za szkłem dostrzec można czarny fragment Drzewa Krzyża.

Obecnie największe znane relikwie Drzewa Krzyża Świętego, o takim samym wyglądzie jak skradzione z lubelskiego klasztoru dominikanów, znajdują się w skarbcu Bazyliki św. Marka w Wenecji. W 1204 r. IV wyprawa krzyżowa, którą przygotowali zwłaszcza Frankowie i Wenecjanie, zamiast do Ziemi Świętej, została skierowana do Bizancjum. Tam wojska łacińskie dokonały totalnego spustoszenia miasta i grabieży. Zrabowano także relikwie Krzyża Świętego.

Św. Helena krzyż Chrystusa podzieliła na trzy części: jedna została w Jerozolimie, druga została wysłana do Rzymu, a największa była w Konstantynopolu. Do dziś w skarbcu Bazyliki św. Marka w Wenecji znajduje się fragment świętego drzewa o długości ponad 40 cm.

Przeczytaj także:

Zuchwałe świętokradztwo

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • wujek_Olek
  16.02.2018 13:03
  wujek_Olek
  Niech to bedzie tradycja Kosciola. Faktycznie nie da sie ustalic, i nie jest to wazne, czy to TEN krzyz. Byly wtedy trzy, a takich "okazji" wiecej. Przedtem i jak najbardziej pozniej tysiace krzyzy dla zydowskich powstancow Wojny Zydowskiej czy powstania Bar Kochby. Nie trzeba fetyszow.
  doceń 10
 • pogodzona
  16.02.2018 13:48
  wujku Olku. czy odróżniasz relikwie od fetyszy? pytam teraz o samo pojęcie, nie o krzyż.... A co do Krzyża i innych relikwii (Całun itp.) to zostały przebadane jak nic innego na świecie, czego istnienie i pochodzenie przyjmuje się jako pewnik.... Życzę Wujkowi samego DOBRA
 • Anonim (konto usunięte)
  17.02.2018 20:54
  "Na tę zaskakującą informację natknąłem się w kilku miejscach, jest ona mocno udokumentowana również w publikacji Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia" - podano jedynie najmniej godne zaufania źródło z dostępnych.
  doceń 14
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama