Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jak myślą zwierzęta?

Anna Dutkowska i Zbigniew Wróblewski mówili o tym, jaki umysł mają zwierzęta podczas prezentacji w ramach 60. Tygodnia Filozoficznego.

Michaił Afanasjewicz Bułhakow napisał: "Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów »ty«, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu".

– Istotnie – świat zwierząt jest przebogaty i niezwykle skomplikowany. Człowiek zmuszony jest nabierać coraz więcej pokory wobec planu i dzieła Stwórcy, bo przecież zwierzęta są tuż po człowieku w dziele stworzenia. A w debatach publicystycznych na ich temat dominuje potoczne rozumienie, nawet jeśli autorzy uważają, że to wywód naukowy najwyższej próby.

Jakie najbardziej zachwycające obserwacje i eksperymenty można wykazać zarówno w życiu codziennym, jak i naukowym – świadczące o istnieniu stanów umysłowych u zwierząt? – Jedną z ciekawych płaszczyzn jest używanie narzędzi przez zwierzęta. Naukowcy wyliczyli aż dziesięć poziomów używania narzędzi przez te istoty. Po pierwsze, w procesie przygotowywania jedzenia: zrzucanie jedzenia przez ptaki, aby je rozbić na mniejsze kawałki. Kolejną kategorią jest zdobywanie jedzenia: szympans łowiący termity za pomocą wcześniej przygotowanych wędek. Podobnie robią wrony brodate z Nowej Kaledonii – analizowała Anna Dutkowska z KUL podczas swego wystąpienia w ramach 60. Tygodnia Filozoficznego na katolickim uniwersytecie w Lublinie.

Jak myślą zwierzęta?   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • spe
    21.04.2018 01:17
    Antropomorfizacja to określenie jak najbardziej adekwatne np. do sytuacji, gdy ktoś zwierzętom przypisuje posiadanie mowy (czy choćby myślenia językowego). Zwierzęta nie posiadają daru słowa (logos). Ich komunikacja opiera się na sygnałach. Samo zaś myślenie, inteligencja są związane z duszą. I zwierzęta posiadają dusze, choć nie są one duchowe i nieśmiertelne, nie są na obraz i podobieństwo Boskie, jak dusza ludzka. Są za to wyraźną formą ciała, pierwiastkiem życia, indywidualności, który odróżnia je np. od maszyn, choćby najbardziej zaawansowanych, oraz od całej reszty materii nieożywionej. Dlatego pomyłką jest mówienie do "gadającej" kukły-robota: ty, (nie mówiąc już o nadawaniu jej praw człowieka), a nie musi być w tym pomyłki, jeśli chodzi o zwierzę (byle go też nie chcieć przez to antropomorfizować).
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL