Anna Dutkowska i Zbigniew Wróblewski mówili o tym, jaki umysł mają zwierzęta podczas prezentacji w ramach 60. Tygodnia Filozoficznego.
Następnym poziomem używania narzędzi według wywodu Dutkowskiej jest transport żywności. - Mrówki zaopatrują gniazdo w wodę i płynny pokarm za pomocą nośników, które tę wodę pozwalają utrzymać. Podobnie robi dzięcioł, zanurzający korę w miodzie, w rozbitym gnieździe pszczół. - Inna kategoria – to chwytanie pożywienia. Tu przykładem są polujące borsuki, zamykające tunele i drogi ucieczki hibernującym susłom.
Następnie są to zabiegi służące pielęgnacji ciała. Przykładem jest lew, który za pomocą ciernia wyciąga inny cierń, który utkwił w jego łapie. To zaobserwowano bardzo dokładnie. Podobnie słonie afrykański i indyjskie – które drapią się za pomocą narzędzia trzymanego w trąbie. Szympansy używające, uwaga - lustra, w celu przeglądania uzębienia lub iskania miejsc trudno dostępnych.
Następna kategoria to zwiększenie atrakcyjności seksualnej stosowane przez niektóre ptaki. W dalszej kolejności jest budowanie gniazd, ochrona przed drapieżnikami, rozstrzyganie sporów. Golce piaskowe ryją podziemne tunele, używając specjalnego panelu zabezpieczającego ich drogi oddechowe, aby nie dostał się tam pył czy piasek. Czy to jednak instynkt, czy zachowanie wskazujące na planowanie przyszłości? Przecież wskazówką są choćby kapucynki, które noszą długo przy sobie starannie dobierane narzędzia do rozbijania żywności – referowała Anna Dutkowska.
A co z rozwiązywaniem złożonych i skomplikowanych sytuacji za pomocą precyzyjnych narzędzi przez zwierzęta? To już zakres zaawansowanych eksperymentów. – Tak na przykład szympans otrzymuje trzy krótkie patyczki. Pojedynczy patyk nie pomoże uwolnić pożywienia z tuby, natychmiast wszystkie trzy pozwolą na to. Czasami zwierzę z całego pęku narzędzi wybiera kilka narzędzi, najbardziej skutecznych. Niekiedy szympans musi rozmontować tubę, aby uwolnić jedzenie – wyjaśniała Dutkowska. Zauważyła, że nawet jeśli wyizolowano ze stada dwie małpy i je wyedukowano, to po ich powrocie do stada pozostałe osobniki uczyły się od nich.
Badaczka sugerowała, że zwierzęta mogą oczekiwać zdarzenia, które prawdopodobnie może nastąpić. Badano to na małpach na podstawie ukrywania przysmaków. Inną kategorią w tym zakresie jest tzw. kategoria obiektu. Badacze zaobserwowali, że zwierzę próbowało wydobyć orzech z urządzenia elektronicznego, który pojawił się na ekranie tabletu. W konkluzji stwierdziła, że przejawem myśli u zwierząt są działania, aktywność. Nie jest to jednak myśl językowa jak u człowieka.