Katecheci świeccy powinni być jeszcze mocniej zaangażowani w sprawy i wyzwania społeczne. Nauczyciele religii na co dzień nie doceniają swojej pracy, gdy słyszą negatywne głosy i opinie, a tymczasem - wykonują pożyteczną pracę.
Pierwszą część wydarzenia stanowiła Eucharystia z udziałem biskupa, a kolejną konferencja metodyczna z wyjątkowo ważnym przesłaniem.
Katecheza w szkole od wielu lat jest tematem głośnych dyskusji, sporów, a nawet zajadłych kampanii. Nowe media sprzyjają promocji prostych, ale chwytliwych haseł, które nie sprzyjają pracy katechetów – duchownych i świeckich. Z drugiej strony może to zrodzić otwarcie na jawną dyskusję o sprawach istotnych. Warto przy tej okazji podkreślić konieczność dbania o wysoką jakość prowadzonych zajęć. Ponadto nauczyciel religii powinien nie tylko umieć połączyć wiarę z nauką, ale też być człowiekiem wierzącym, znającym Biblię oraz mieć wrażliwość i cierpliwość w stosunku do uczniów, którzy potrzebują jasnych słów i gestów.
W sobotę 25 sierpnia w sanktuarium MB Latyczowskiej w Lublinie, Patronki Nowej Ewangelizacji, odbyła się Msza św. z udziałem bp. Mieczysława Cisły, kilkuset duchownych i świeckich katechetów. Zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. prał. Józef Dziduch. W skierowanym do katechetów słowie zauważył, że dzisiaj potrzeba świadectwa i łagodności w przekazywaniu Boga i wiary oraz w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Z kolei w homilii bp. M. Cisło akcentował, że współczesna kultura nie sprzyja niektórym działaniom mającym na celu promocję humanizmu chrześcijańskiego i wiary w Boga, ale człowiek wiary nie powinien się zrażać przeciwnościami ani grzechem, nawet grzechem w Kościele. Nawiązał do słów Jezusa z Ewangelii dnia, wskazując, że wtedy, gdy grzech wkracza do Kościoła, gdy staje się strukturą, dochodzi do niewoli, której doświadczyli Izraelici. – Nie wszyscy rozumieją dzisiaj głos Ducha, także Ducha Soboru, aby iść i być w służbie pojednania. To również zadanie katechetów – mówił w kontekście ekumenizmu i „łatania jednej, rozerwanej szaty Kościoła” dawnymi podziałami.