Katecheci świeccy powinni być jeszcze mocniej zaangażowani w sprawy i wyzwania społeczne. Nauczyciele religii na co dzień nie doceniają swojej pracy, gdy słyszą negatywne głosy i opinie, a tymczasem - wykonują pożyteczną pracę.
Kościół przeżywa obecnie nowe wyzwania i nowe trudności - podkreślał biskup. - Papież Franciszek jest dzisiaj w Irlandii, w trudnym Kościele, który został tak zdegradowany przez zdemaskowany grzech. Papież spotka się z tą wspólnotą. Grzech zadany życiu jednej osoby uderza w cały Kościół. Dlatego nasza świętość i nasz grzech wpływają na cały Kościół. I dlatego trzeba nam dzisiaj odpowiednio kształtować obraz Kościoła zwłaszcza wśród tych, którzy szybko się gorszą i odchodzą. Każdy grzech uderza w Kościół, dlatego trzeba nam pokory, by widzieć najpierw swój grzech. W kontekście wielkiej dyskusji na tematy życia Kościoła dzisiaj, zgorszeń i odejść, ale również i nadziei. Mamy przecież wiele pięknych świadectw – mówił bp Cisło.
Zachęcił katechetów, by potrafili wyjść z utartych schematów, by potrafili dostrzec w sobie braki, ale i to, co dobre. Zachęcał, by na nowo podejmować wysiłek mówienia o Bogu, ale przede wszystkim – by mówić do Boga. – Jak zainteresować ucznia na lekcji? Tak jak robił to Jezus, od wejścia w codzienne sprawy ludzi. Przecież tak wielu młodych ludzi żyje w rozdartych rodzinach, w cieniu konfliktów rozstających się rodziców. Nie wolno być obojętnym i schematycznym, trzeba interesować się losem młodego człowieka. Nie wolno nam wszystkiego uśredniać i mówić do „średniego słuchacza”. Katecheci mogą mieć wpływ na wiele rzeczy, także na powołania kapłańskie i zakonne – zauważył biskup.
Druga część spotkania to tzw. konferencja tematyczna nauczycieli religii archidiecezji lubelskiej. Miała ona miejsce w murach SP nr 51 im. Jana Pawła II. – To już tradycja w naszej archidiecezji, że u progu nowego roku szkolnego spotykamy się z katechetami na wspólną modlitwę i wspólny namysł nad bieżącymi kwestiami. Konferencja metodyczna nauczycieli religii nawiązuje również do dwuletniego programu Komisji Duszpasterstwa KEP. Pierwszy rok 2018/2019 przebiegać będzie pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Będziemy prowadzić refleksję nad sakramentem bierzmowania i jego skutkami, tym bardziej że w tym roku po raz pierwszy klasa ósma szkoły podstawowej będzie przystępować do bierzmowania – mówi ks. dr hab. Piotr Goliszek z Katedry Katechetyki Szczegółowej KUL i wizytator archidiecezjalny katechezy.
Podczas konferencji głos zabrał ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL, który zachęcił do wdzięcznej pamięci o KUL. – Chciałbym byście państwo w tym roku myśleli o KUL jako o swojej Alma Mater. Historia naszego uniwersytetu pokazuje rzeczy niebywałe. Zanim powstał nasz uniwersytet, z Petersburga przyjechały książki. Zanim powstały mury uniwersytetu, zanim wybrano rektora – już była biblioteka. I to jest najistotniejsze. Nie wolno nam nie czytać, nie wolno nam pozostać na płaszczyźnie krótkich postów. Poczujcie się dumni z Alma Mater i czytajcie – mówił prorektor KUL.