Katecheci świeccy powinni być jeszcze mocniej zaangażowani w sprawy i wyzwania społeczne. Nauczyciele religii na co dzień nie doceniają swojej pracy, gdy słyszą negatywne głosy i opinie, a tymczasem - wykonują pożyteczną pracę.
W swoim przemówieniu Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty, podkreśliła, że przed nauczycielami i kuratorium rok pełen intensywnej pracy. Zauważyła, że każdy nauczyciel powinien się czuć wychowawcą, a właśnie reforma szkolnictwa ma wpłynąć na poszerzenie elementu wychowawczego w polskiej szkole.
Mariusz Banach, wiceprezydent miasta Lublin, katecheta z dwudziestosześcioletnim stażem, podkreślił natomiast, że katecheci świeccy powinni być jeszcze mocniej zaangażowani w sprawy i wyzwania społeczne. Zwrócił uwagę, że nauczyciele religii na co dzień zazwyczaj nie doceniają swojej pracy, zwłaszcza gdy słyszą negatywne głosy i opinie, a tymczasem jest zupełnie odwrotnie, katecheta jest potrzebny w szkole, społeczeństwie i wykonuje pożyteczną pracę. – Przed nami trudny rok. W gimnazjach dla niektórych zabraknie prawdopodobnie miejsc pracy, ale znajdą się one być może w szkołach średnich. Będziemy szukać możliwości, przynajmniej w Lublinie, aby ci, którzy stracą pracę w gimnazjum, znaleźli ją w liceum – mówił. – Od was oczekuje się, że wniesiecie do szkoły spokój i pewność. Pamiętajmy, że zawód nauczyciela jest powołaniem – zakończył.
Momentem centralnym konferencji tematycznej był referat wygłoszony przez znanego biblistę z KUL, ks. prof. Henryka Witczyka na temat obecności Biblii w szkole. W referacie zwrócił uwagę na dwa zasadnicze aspekty. Pierwszy dotyczył Biblii jako źródła kodu kulturowego. – Nie jest możliwe dobre kształcenie młodych Polaków, w kulturze europejskiej i szerzej – kulturze świata, jeśli nie nauczymy ich kodu kulturowego, który ma swój początek w Piśmie Świętym, a który następnie kształtuje europejską kulturę, sztukę, literaturę, instytucje życia publicznego. Wszak wszystkie te wartości, które realizuje demokratyczne państwo, mają ostatecznie swoje zakorzenienie w Piśmie Świętym – podkreślił ks. prof. Witczyk.
Drugi aspekt wystąpienia naukowca dotyczył podejścia uczniów i katechetów do Pisma Świętego. – Biblia to Księga, poprzez którą Bóg mówi do człowieka. Tu jest ważna odpowiedź katechety, lektura teologiczna i zainteresowanie ucznia tym, co Pan Bóg do nas mówi. To zasadnicza prawda zawarta w Biblii. Katecheta powinien umieć zafascynować uczniów tym, co Bóg mówi najpierw o sobie, a także o swojej miłości wobec ludzi – podkreślił.