Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rekoronacja papieskimi koronami cudownego obrazu Matki Bożej

Koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Franciszka wizerunek Matki Bożej Latyczowskiej, trzymającej na ręku Dzieciątko Jezus, ukoronuje 7 października abp Stanisław Budzik.

Cześć oddawana wizerunkom Chrystusa i Matki Bożej jest wyrazem wiary ludu Bożego. Nie chodzi jednak o kult samych obrazów, lecz osoby Zbawiciela i Świętej Bożej Rodzicielki. Koronowanie wizerunków Matki Bożej oznacza jednocześnie podkreślenie autentyczności kultu oraz formy pobożności. Koronowane mogą być jedynie obrazy lub rzeźby Matki Bożej, a w przypadku, gdy dzieło sztuki ukazuje jej osobę wraz z Dzieciątkiem Jezus – należy koronować obie postacie. Jedną z pierwszych koronacji było koronowanie wizerunku Matki Bożej Śnieżnej w bazylice Santa Maria Maggiore w 1527 r.

Ponowne ukoronowanie koronami papieskimi Pana Jezusa i Matki Bożej w cudownym wizerunku znajdującym się w kościele przy ul. Bursztynowej w Lublinie nastąpi 7 października o godz. 10.30. Koronacji dokona abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Jest to dla nas ponowne wielkie przeżycie. Będziemy się do tego wydarzenia przygotowywać duchowo. Zapraszamy do modlitwy wszystkich czcicieli Matki Bożej – mówi ks. prał. Józef Dziduch, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium MB Latyczowskiej przy ul. Bursztynowej w Lublinie. Papież Pius VI, związany z Polską, nakazał koronację obrazu, a ta miała miejsce w październiku 1778 r. Niebawem, bo w 1824 r., korony zostały skradzione. Nałożono wtedy jedynie srebrne korony, które były pozłacane. Po latach pan Czarkowski, ofiarodawca złotych koron dla Maryi – zawiózł je w 1880 r. do papieża Leona XIII. Ten je pobłogosławił. I tak korony zostały nałożone. Są one w Lublinie po dzień dzisiejszy wraz ze srebrną suknią u sióstr służek tam, gdzie przed renowacją przebywał obraz. Korony te pobłogosławi Ojciec Święty Franciszek w Watykanie. Wydarzenie to zaplanowano na środę 26 września. – Korony zostaną założone przez metropolitę lubelskiego podczas uroczystości odpustowych 7 października – podkreśla ks. prał. J. Dziduch.

W październiku 2014 r. święty wizerunek Matki Bożej Latyczowskiej na stałe został intronizowany w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, który stał się sanktuarium. Obraz, którego autor pozostaje nieznany, został namalowany w XVI w. Jest to kopia obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani.

Czytaj także: Nowe sanktuarium Maryjne w archidiecezji lubelskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy