Podczas akcji "Dożynki", w ciągu zaledwie dwóch dni Niemcy rozstrzelali 42 tys. Żydów. PMM przygotowuje koncert w Filharmonii Lubelskiej oraz uroczystości na terenie obozu.
Mord na Majdanku 3 listopada 1943 r., nazwany przez więźniów „krwawą środą”, był największą jednorazową egzekucją w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych. Pod dowództwem szefa SS i policji w dystrykcie lubelskim Jakoba Sporrenberga, rozstrzelano wówczas około 18 tys. żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci. W dniach 3 i 4 listopada 1943 r. na terenie dystryktu lubelskiego, w obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz m.in. w obozach pracy w Poniatowej i Trawnikach, w ramach akcji „Erntefest” Niemcy rozstrzelali łącznie 42 tys. Żydów.
Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza 4 listopada na upamiętnienie ofiar akcji „Erntefest”. Głównym punktem programu, o godzinie 18.00, będzie koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej „Pamięci Ofiar Zagłady” pod patronatem honorowym prof. Piotra Glińskiego – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas koncertu usłyszeć będzie można trzy utwory: Memorial to Lidice H. 296” Bohuslava Martinů, Koncert skrzypcowy g-moll op. 67 Mieczysława Weinberga oraz Trzy poematy żydowskie Ernesta Blocha. Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego, Irmina Trynkos – skrzypce oraz Piotr Wajrak – dyrygent.
Koncert zamyka cykl wydarzeń upamiętniających 75. rocznicę eksterminacji Żydów dokonaną przez III Rzeszę w latach 1942–1943 pod kryptonimem „Aktion Reinhardt”. Towarzyszyć mu będzie wystawa prac Józefa Richtera „Rysunki na strzępach życia” przedstawiająca sceny nazistowskich prześladowań i eksterminacji Żydów na Lubelszczyźnie. Wstęp na koncert jest wolny. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie Filharmonii.
Wcześniej, bo o godzinie 12.00, przy obelisku poświęconym ofiarom akcji „Erntefest” na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku będzie można złożyć kwiaty i zapalić znicze, a młodzież z VII Gimnazjum w Lublinie odczyta nazwiska kilkudziesięciu pomordowanych.
Czytaj także: USA wydaliły do Niemiec byłego strażnika obozu w Trawnikach