Nie jesteśmy handlarzami, lecz kaznodziejami

Zdaniem pracowników Księgarni św. Pawła przy ul. Królewskiej w Lublinie, czytanie przeżywa renesans. Mimo że w księgarni można znaleźć kalendarze, poradniki, kubki, i tak najchętniej kupowane są Pismo Święte oraz książki.

Z przeprowadzonych badań wynika, że w naszym kraju tylko 13 proc. mieszkańców to czytelnicy zaangażowani. Ale nawet 48 proc. Polaków może stronić od czytania w ogóle. Dotyczy to prasy i książek, także w formie elektronicznej. Z miejskich bibliotek w Lublinie korzysta ponad 21 proc. mieszkańców. Z kolei rekord Guinnessa w liczbie osób czytających książkę jedna po drugiej należy do mieszkańców Chełma. W tamtejszej miejskiej bibliotece w ubiegłym roku jednego dnia czytało 3358 osób.

Zdaniem pracowników Księgarni św. Pawła przy ul. Królewskiej w Lublinie, czytanie przeżywa renesans. Mimo że w księgarni można znaleźć kalendarze, poradniki, kubki, i tak najchętniej kupowane są Pismo Święte oraz książki. - Zauważamy, że Biblia nie jest kupowana jedynie na prezent, ale często na potrzeby lektury - mówi Paweł Lipa, kierownik księgarni przy ul. Królewskiej. - To, czego brakuje, to z pewnością wydań w wersji polsko-angielskiej, bo dzisiaj często dziadkowie chcą wysłać Pismo Święte w prezencie wnukom za granicę - dodaje Iwona Kmiecik, pracownica księgarni.

W każdej księgarni prowadzonej przez Rodzinę św. Pawła są wyeksponowane Pismo Święte i obraz apostoła rodem z Tarsu. - Nie są to sklepy, a my nie jesteśmy handlarzami. Jesteśmy raczej kaznodziejami, ewangelizatorami, a nasze księgarnie to miejsca spotkań - dodaje P. Lipa, nawiązując do myśli bł. Jakuba Alberione, założyciela Towarzystwa św. Pawła.

Ksiądz Alberione, który zmarł w 1971 r., chciał ewangelizować jak apostołowie, ale poprzez używanie druku. Jego pasją było wydawanie Biblii w różnym formacie, łącznie z kieszonkowym. Dbał przy tym, by jej cena była jak najniższa. - Dzisiaj chcemy kontynuować tę misję. Dlatego oprócz prowadzenia samej księgarni staramy się o to, by tworzyć tu miejsce spotkania i ewangelizacji. Zapraszamy do nas duszpasterzy, autorów, ale także staramy się o to, by nasi goście już niebawem mogli bez pośpiechu wypić u nas smaczną kawę - dodaje P. Lipa.

W ostatnim czasie księgarnia przy Królewskiej organizowała spotkania m.in. z księżmi: Damianem Dorotem i Arkadiuszem Paśnikiem. - W planach mamy spotkanie dla pań przed zbliżającym się z Dniem Kobiet. Będziemy nadal myśleć o organizacji koncertów, bo mamy też klimatyczne podwórko - planuje.


Więcej na temat działalności Księgarni św. Pawła w Lublinie w kolejnym papierowym wydaniu „Gościa Lubelskiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..