Nowy numer 22/2020 Archiwum

Uczelnie wyższe należy nieco "przewietrzyć"? Czyli wokół Herlinga, Leśmiana i Weyssenhoffa

Kiedy patrzę na pasje młodych ludzi, to myślę, że nadszedł moment, by uczelnie nieco "przewietrzyć", by otworzyć się na to, co dzieje się na zewnątrz. Sami nie wierzymy, że w naszych murach kryją się najprawdziwsze skarby.

Tak się złożyło, że dwa dni minionego tygodnia poświęciłem na spotkania z młodzieżą licealną wokół literatury, zresztą pod szyldem naszej akcji „Książka z plecaka”, która objęła już kilkadziesiąt szkół regionu.

W piątek byliśmy w liceum w Parczewie, gdzie nauczyciele: Bożena Maliszewska i Krzysztof Wroński zorganizowali uczniowską konferencję poświęconą Józefowi Weyssenhoffowi. Ten nieco zapomniany pisarz zasłynął przede wszystkim dwoma powieściami: „Soból i panna” oraz „Puszcza”, a z naszym regionem wiąże go przede wszystkim majątek Samoklęski, który zresztą Weyssenhoff przegrał w karty… Razem ze mną do Parczewa pojechała grupka studentów, w tym studencka grupa „Et cetera”, która na co dzień też jeździ po szkołach i organizuje zajęcia warsztatowe.

W sobotę spotkaliśmy się już w Lublinie, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, by porozmawiać o Herlingu-Grudzińskim i Leśmianie. Nauczycieli porwała dr Magdalena Marzec-Jóźwicka, by zrobić im warsztaty metodyczne, ja zaś zostałem z uczniami z: Krasnobrodu, Krasnegostawu, Chełma, Lubartowa, Bełżyc, Komarówki, Białej Podlaskiej i Parczewa. Proszę mi wierzyć, to, co działo się za zamkniętymi drzwiami, zaprzecza teoriom, że młodzież ciężko zaciągnąć do książek! Były dyskusje, były pytania, był głód wiedzy.

Kiedy patrzę na pasje młodych ludzi, to myślę, że nadszedł moment, by uczelnie nieco „przewietrzyć”, by otworzyć się na to, co dzieje się na zewnątrz. Sami nie wierzymy, że w naszych murach kryją się najprawdziwsze skarby. Kiedy zaczynałem prowadzić podobne spotkania z licealistami, przyjeżdżała grupka kilkunastu osób. Tym razem było to już ponad osiemdziesiąt osób. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w czerwcu będziemy w górach. No, może w górkach, bo naszym celem jest Beskid Niski… Ale wielkie pasje można rozwijać także, gdy zdobywa się przy okazji niewielkie szczyty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama