GN 21/2020 Archiwum

Reakcja KUL na niepokojące słowa ks. prof. Tadeusza Guza w kontekście koronawirusa

Wypowiedź ks. Guza mogła wprowadzić wiele osób w błąd, mimo jasnych wytycznych i komunikatów przewodniczącego KEP, biskupów diecezjalnych oraz administracji rządowej.

Według naszej wiedzy ks. prof. T. Guz nie posiada kwalifikacji naukowych, aby wypowiadać się na tematy dotyczące medycznych aspektów epidemii, w szczególności na temat sposobu rozprzestrzeniania się koronawirusa i rozwijania się epidemii. W związku z ogłoszonym stanem epidemii władze uniwersytetu zobowiązały wszystkich pracowników i studentów - w tym również ks. Guza - do realizacji zaleceń i przepisów wydawanych przez odpowiednie organy i służby, przede wszystkim przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego - informuje dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Ks. prof. Guz na antenie TV Trwam zajął stanowisko z perspektywy eksperta z zakresu wirusologii. Wyraził też na antenie osobistą opinię, że zwycięstwo Polski nad koronawirusem przyjdzie jedynie dzięki permanentnemu dostępowi do sakramentów.

Zdaniem duchownego codzienny, pełny dostęp do sakramentów dla katolików w czasie epidemii miałby być pewną drogą do zwycięstwa Polski nad epidemią koronawirusa.

Wypowiedź ks. Guza mogła wprowadzić wiele osób w błąd, mimo jasnych wytycznych i komunikatów przewodniczącego KEP, biskupów diecezjalnych oraz administracji rządowej i służb. To nie pierwsza reakcja KUL w związku z wypowiedziami ks. T. Guza.

Czytaj także: Abp S. Budzik wzywa ks. Guza do sprostowania wypowiedzi niezgodnych z katolicką nauką o Eucharystii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • ktoś
  01.04.2020 10:51
  Po ekspansji anonimowych troli pod tym artykułem podważających religię katolicką widać jak bardzo potrzebne jest logowanie i wpisy na własnym koncie.
  doceń 10
 • Anna Panna
  03.04.2020 15:37
  Mam dwa pytanie. Pytanie pierwsze. Czy kiedy tłumy przychodziły do Jezusa, apostołowie rozstawiali ich w odstępach co dwa metry, żeby się nawzajem nie pozarażali? Bo łaska łaską, ale przecież natura pozostaje naturą... Pytanie drugie. Czy kiedy Jezus uzdrowił niewidomego uczyniwszy błoto ze śliny, człowiek ten nie dostał zakażenia? Bo łaska łaską, ale błoto błotem....
  doceń 22
 • Anna
  05.04.2020 22:47
  Czytałam kiedyś o badaniach naukowych, porównujących rozwój bakterii w poświęconych i takich samych niepoświęconych produktach żywnościowych i wodzie. Ze zdziwieniem stwierdzono, że w tych poświęconych tak nie namnażały się drobnoustroje. A to były tylko poświęcone! Nie jestem wirusologiem, ale uważam, że Najświętszy Sakrament nie zaszkodzi ani na celiakię, ani nie przeniesie wirusów. Dokładnie tak jak to błoto na oczach, sporządzone przez Boga, o którym ktoś tu wspomniał.
  doceń 14
 • Adrian kono
  09.04.2020 10:51
  Ja myślę, że bardziej boli temat Lutra niż niefortunnej w tym czasie wypowiedzi. Z drugiej strony ani Ks Profesor ani atakujący go nie podali danych medycznych, Ksiądz wypowiedział się jako człowiek bardzo wierzacy. Niegrzeczne jest uważanie, że nie rozróżnia porządku laski i natury, może uważa, że Bóg jest mocniejszy. Nie można jednocześnie głosić że ciało po śmierci znów ożyje i będziemy żyć z aniołami w niebie. Na to też nie ma danych prócz pism religijnych. Ile bakterii miał w sobie Łazarz... .
  doceń 8

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama