12 grudnia 1531 r. Matka Chrystusa objawiła się Aztekowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac. Lubelska wspólnota świętowała.
Według przekazów, to właśnie tego dnia miał powstać cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe na płótnie z agawy. Określenie Matki Bożej z Guadalupe pochodzi najprawdopodobniej z języka Azteków "nahuatl" i oznacza kogoś, kto depcze "pierzastego węża", co było nawiązaniem do religii ludów zamieszkujących wówczas tamte tereny. Objawienie miało miejsce w czasie, gdy hiszpańscy konkwistadorzy na dobre podbili i zaczęli niszczyć państwo Azteków, narzucając europejskie zwyczaje i religię. Ludność indiańska była zmuszana do ciężkich prac, zmiany sposobu życia, padała ofiarą chorób, które roznosili kolonizatorzy, a z drugiej strony doświadczała brutalnych praktyk kapłanów azteckich.
Juan Diego usłyszał podczas objawienia, że Matka Boża w zbudowanym dla niej kościele zobaczy łzy uciskanego ludu i go pocieszy. Pierwsza świątynia, jaka powstała w miejscu objawień, została zbudowana z cegły suszonej na słońcu, przez wieki była rozbudowywana aż do obecnych rozmiarów. Sanktuarium MB z Guadalupe w Meksyku było odwiedzane przed pandemią przez ponad 12 mln pielgrzymów rocznie. Kult Matki Bożej z Guadalupe ma miejsce również w Polsce, w tym w Lublinie.
We wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe 12 grudnia członkowie lubelskiej wspólnoty zgromadzili się na modlitwie w archikatedrze lubelskiej. Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba z udziałem wiernych i duszpasterzy była poprzedzona modlitwą różańcową. Po Eucharystii miał miejsce specjalny koncert "Wysławienie Maryi".
W homilii bp Adam nawiązał do perspektywy radości z faktu, jakim jest bliskość Chrystusa. - Pan jest blisko. Tą obecnością chcemy się nacieszyć i nasycić - mówił. Zwrócił uwagę zebranych na sens objawienia Matki Bożej z Guadalupe w trudnym kontekście kulturowym i historycznym, które miało na celu nawrócenie. Ta perspektywa nawrócenia, zdaniem bp. Baba, jest aktualnym wezwaniem również w obecnym czasie, w którym nie jest łatwo być chrześcijaninem. Biskup docenił aktywność wspólnoty złożonej z młodych osób oraz wskazał na dążenie do dojrzałości w miłości, radości i pokoju w sercu, które powinny się objawić w życiu nawróconych chrześcijan.
"Wspólnota Guadalupe w Lublinie powstała w 2013 r. jako owoc spotkań guadalupiańskich skupionych wokół Matki Bożej z Guadalupe, patronki życia. Misją wspólnoty jest uwielbienie Boga razem z Maryją oraz krzewienie kultu Matki Bożej z Guadalupe. W 2016 r. powstała również wspólnota Rodzin Guadalupiańskich. W skład wspólnot wchodzą dzieci, młodzież i dorośli" - czytamy na stronie wspólnoty. Członkowie gromadzą się zazwyczaj w archikatedrze lubelskiej oraz w kościele parafii garnizonowej w Lublinie. Duszpasterzem wspólnoty Guadalupe w jej początkach był ks. prof. Adam Rybicki, a w latach 2013-2018 - ks.Tomasz Makarewicz SAC. Obecnie jest nim ks. Łukasz Sidor. Z kolei duszpasterzem wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich jest ks. Wojciech Mazur. Zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie, główne działania dotyczą rozwoju wspólnoty, aktywności zespołu muzycznego o tej samej nazwie, promocji czystości przedmałżeńskiej oraz życia rodzinnego, a także redagowania kwartalnika "Czas Maryi".
19 lutego 2018 r. dwoje członków wspólnoty Guadalupe uległo wypadkowi. Olaf Dziedzic zginął na miejscu, Alicja Mazurek przebywała w śpiączce i zmarła 29 grudnia 2019 r.