Główne obchody bolesnej i dramatycznej rocznicy odbyły się na placu Litewskim.
Obchody rozpoczęło złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą ppor. Jana Bołbotta z Korpusu Ochrony Pogranicza w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Centralne obchody miały miejsce na placu Litewskim w Lublinie. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież szkolna i harcerze, Sybiracy, przedstawiciele władz samorządowych, wojska i służb mundurowych. Zebrani na placu Litewskim odśpiewali hymn narodowy, wysłuchali okolicznościowych przemówień. Delegacje złożyły kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. - 17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. Dzień 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy - czytamy w oświadczeniu IPN w Lublinie.
Dzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów w głąb ZSRR, na mocy uchwały Sejmu RP z września 2013 r. obchodzony jest Dzień Sybiraka. W ten sposób upamiętniono m.in. te osoby, które zginęły na Syberii, i tych, którym udało się powrócić do rodzinnego kraju, ale także te osoby, które osiedliły się w różnych częściach świata lub pozostały w miejscu swego zesłania, kultywując polskość.
Szacuje się, że po 17 września do Kazachstanu i na Syberię zesłano 1,5 mln Polaków. Pierwsze zsyłki Polaków na Syberię miały miejsce już w XVII w., nasilały się po powstaniu kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym.