Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Upamiętnienie powstania styczniowego w Kazimierzu Dolnym

Wydarzenie rozpocznie Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja.

Stowarzyszenie Anthill zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniu „Powstanie styczniowe w Kazimierzu Dolnym”. Jest to upamiętnienie działań powstańczych w rejonie Kazimierza Dolnego - oddziału Leona Frankowskiego i całego garnizonu pod dowództwem Antoniego Zdanowicza. W ramach obchodów przygotowano na wzgórzu za kościołem farnym całosezonową  wystawę poświęconą wydarzeniom stycznia 1863 roku. 

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 22 stycznia. - Rozpoczniemy o godzinie 10.30 Mszą św. w. kościele św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, a także koncertem organowym. Po liturgii na wzgórzu za kościołem zostanie otwarta wystawa, a uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji tematycznej oraz otrzymają katalogi wystawowe - informują organizatorzy.

- Ślady powstania styczniowego widoczne są do dziś. Kultywowanie najdłuższego zrywu niepodległościowego, szczególnie w 160. rocznicę, jest wyrazem naszej pamięci i czci dla tych, którzy gotowi byli oddać swoje życie i młodość za niepodległą Polskę. Nie inaczej było w Kazimierzu Dolnym. To właśnie w kazimierskich wąwozach przebywali powstańcy pod dowództwem Leona Frankowskiego, który zwerbował młodych Polaków - studentów świeżo zorganizowanego w Puławach Instytutu Politechnicznego - dodają organizatorzy.

- Przygotowaliśmy również katalogi z wystawy, dzięki którym każdy zainteresowany będzie mógł zabrać fragment historii do domu. Dla najmłodszych przygotowaliśmy komiksy, które przedstawiają wydarzenia z powstania w sposób przystępny i łatwy do zapamiętania - podkreśla Bartosz Niewiadomski ze Stowarzyszenia Anthill. Wydarzenie patronatem medialnym objął „Gość Lubelski”.

Czytaj także: Kobietę dzielną któż znajdzie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy