Abp Budzik w TVP: Znaki czasu powinny pobudzać uczniów Chrystusa do działania

Metropolita lubelski był gościem programu "To nas dotyczy" w TVP 3 Lublin.

Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL, w programie prowadzonym przez Martę Pietrasiewicz mówił o 377. zebraniu Plenarnym KEP w Lublinie i rozpoczęciu obchodów jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tematem rozmowy był również kryzys migracyjny i adhortacja "Amoris laetitia".

Podkreślił, że jak dotąd odbyło się 376 takich zebrań, ale żadne z nich w Lublinie. Dogodną okazją do tego stała się setna rocznica powstania katolickiego uniwersytetu. – KUL został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego. Większość obecnych członków KEP studiowała, a nawet wykładała na tym uniwersytecie. W związku z tym liczymy na dobrą frekwencję i interesujące obrady – podkreślał abp Budzik.

Zebrania plenarne odbywają się trzy razy do roku, obrady trwają przez dwa dni. Oprócz obrad członkowie KEP będą mieli okazję do wspólnej modlitwy, odwiedzania wybranych kościołów czy zwiedzania miasta. – Epilogiem będzie udział biskupów w setnej inauguracji roku akademickiego na naszym uniwersytecie – mówił metropolita lubelski. Msza św. inauguracyjna zostanie odprawiona 15 października w archikatedrze lubelskiej przez przewodniczącego KEP. Następnie w auli uniwersyteckiej będzie miała miejsce część oficjalna.

Obrady biskupów w Lublinie będą dotyczyły aktualnych spraw duszpasterskich: młodzieży, rodzin, duszpasterstwa imigrantów.

Metropolita lubelski został zapytany przez prowadzącą program o zjawisko migracji w kontekście słów i działań papieża Franciszka. Hierarcha podkreślił, że tak wielka migracja jest znakiem czasu, a znaki czasu powinny dawać uczniom Chrystusa orientację życiową i pobudzać do działania. – Niewątpliwie takim znakiem czasu jest kryzys migracyjny, który istnieje w Europie i na całym świecie. Dla nas, chrześcijan, ludzi wierzących, nie ma wątpliwości, że musimy się na ten kryzys otworzyć. Chrystus, który zapowiedział, z czego nas będzie sądził, mówił: "Byłem głodny i nakarmiliście mnie, byłem spragniony i daliście mi pić, byłem przybyszem, a przyjęliście mnie". A więc otwarcie na przybyszów jest głęboko chrześcijańskie – mówił na antenie TVP 3 Lublin abp Budzik.

Nawiązał przy tym do akcji „Lubelszczyzna dla Syrii”. Podkreślił również, że Kościół w Polsce podziela słowa i działania Ojca Świętego Franciszka w zakresie kryzysu migracyjnego. Zapytany o adhortację „Amoris laetitia”, stwierdził, że papież stawia przed nami o wiele większe wymagania niż dotąd.

377. zebranie plenarne KEP odbędzie się na KUL. Biskupi do Lublina przybędą 13 października i włączą się w obchody jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zebranie plenarne będzie się odbywało 13 i 14 października w Centrum Transferu Wiedzy.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..