Nowy numer 43/2020 Archiwum

Lubelski misjonarz z medalem

Medal "Benemerenti in opere evangelizationis" został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji i wręczany jest osobom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla misji. Wśród nagrodzonych jest ks. Stanisław Stanisławek.

Wydarzenie zorganizowane w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) zgromadziło przedstawicieli środowisk misyjnych w Polsce: przede wszystkim samych misjonarzy i misjonarki, osoby odpowiedzialne za formację misyjną w zgromadzeniach zakonnych, diecezjach i parafiach oraz delegację Papieskich Dzieł Misyjnych i Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Kapituła Medalu pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego postanowiła nagrodzić Medalem trzech misjonarzy, którzy całe swe życie poświęcili misjom. Wśród nich jest pochodzący z Lublina ks. Stanisław Stanisławek.

Jego kapłańska droga zawiodła go do krajów misyjnych. Niosąc Chrystusa ludziom na dalekich kontynentach, spędził na misjach 40 lat, z krótką przerwą na pracę w lubelskiej kurii. Pierwszym krajem misyjnym ks. Stanisława była Zambia, następnym Kamerun. To tam właśnie uległ wypadkowi. Na stacji misyjnej, na której przebywał kapłan, 20 maja wybuchła butla z gazem. Misjonarz został ciężko poparzony. Pierwszą pomoc otrzymał na miejscu, potem został ewakuowany do Polski, do szpitala w Łęcznej. Obecnie przebywa na rehabilitacji, ale chce wrócić na misje.

Medal „Benemerenti in opere evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji i wręczony po raz pierwszy w ubiegłym roku. Jest przyznawany w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”.  W tej kategorii został nagrodzony "Gość Niedzielny".

Medal dla "Gościa Niedzielnego" odebrał ks. Adam Pawlaszczyk   Medal dla "Gościa Niedzielnego" odebrał ks. Adam Pawlaszczyk
Roman Koszowski
Nasz tygodnik od wielu lat informuje czytelników o najważniejszych wydarzeniach misyjnych, prezentuje pracę misjonarek i misjonarzy oraz uczestniczy w promowaniu działań na rzecz misji.

Przypominamy niektóre z tekstów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama